بودای بزرگ لشان (چین)

مجسمه غول پيكر بوداي لشان

در بخش جنوبی استان سیچوان در چین، در نزدیکی شهر لشان قرار دارد و در دوران سلسله تانگ ساخته شده‌است، این بنا در کوهستان امی و در کنار یک رودخانه بنا شده و به عنوان بزرگترین پیکره سنگی بودا در جهان شناخته می‌شود. این مکان نخستین پرستشگاه بودایی است که در چین بنا شده و یکی از مهم ترین مکان‌های مقدس بودائیسم است. ارتفاع این پیکره ی سنگی ۷۱ متر است. پهنای شانه‌هایش ۲۸ متر، سرش ۱۴٫۷ متر طول و ۱۰ متر عرض دارد و در مجموع ۱۰۲۱ تکه مو به آن وصل شده‌است. در روی پاهایش که هر کدام ۸٫۵ متر است به راحتی ۱۰۰ نفر جای می‌گیرند. بودای بزرگ لشان در سال ۱۹۹۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

42-21364481-1680x1050

dafo3

 

مجسمه غول پيکر بوداي لشان از لحاظ شهرت هم پاي مجسمه هاي ايستاده بودا در افغانستان است که همه آنها به عنوان ميراث فرهنگي بشري حفظ و نگهداري مي شوند. اين مجسمه باشکوه در سال 713 در دوره پادشاهي (Tang 907 – 618) تراشيده شده است. در زماني كه اين مجسمه تراشيده شد، يك بناي 13 طبقه چوبي براي محافظت از آن در مقابل نور خورشيد و باران ساخته شد. در طول جنگ هاي اواخر پادشاهي (Yuan 1368- 1271) و اوايل پادشاهي (Ming 1644 – 1368) بناي محافظ در جنگ تخريب شد. از آن زمان تا کنون مجسمه بودا در معرض باد و باران قرار گرفته و حتي جاي گلوله هاي زمان جنگ نيز در آن ديده مي شود.

Grand_Buddha_Leshan_2

Leshan.Giant.Buddha.original.5056

 

گفته مي شود در رودخانه اي كه مجسمه در بالاي آن قرار دارد، يك هيولا وجود داشته‏، اين هيولا اغلب باعث وقوع سيل، واژگون شدن قايق هاي در حال عبور و گرفتن جان صدها نفر مي شده است. براي حل اين مشكل، به منظور مهار كردن آب رودخانه و همچنين نجات جان انسان ها، راهب بزرگي به نام Haitong سرمايه اي را جمع آوري كرده، ساخت مجسمه عظيم الجثه بودا را شروع كرد. او اميدواربود كه حضور بوداي بزرگ، بتواند هيولاي رودخانه را رام كند و در نتيجه قايقراناني كه عرض رودخانه را مي پيمودند در امان باشند.

Leshan_Buddha_Statue_View

Leshan_Giant_Buddha_from_above_on_the_South_side.
ساخت اين پيكره سنگي با نظارت Haitong در سال 713 شروع شد. در ابتدا صاحب منصبان حريص به پول جمع آوري شده براي اين منظور چشم طمع دوخته بودند، بنابراين سعي كردند از راهب بزرگ رشوه خواري كنند. اما او آنها را به مبارزه طلبيد و اعلام كرد: اگر چشمان مرا از حدقه درآوريد‏، باز هم نمي توانيد به پولي كه براي ساخته شدن مجسمه بودا اهدا شده دست يابيد. اين گفته راهب بزرگ خشم صاحب منصبان را برانگيخت، به او گفتند كه مسلما جرات چنين كاري را ندارد، اما در كمال ناباوري Haitong چشمانش را با دستان خود از حدقه درآورد و آنها را درون يك سيني نزد مقامات و صاحب منصبان برد. راهب بزرگ در نيمه كار ساخت مجسمه از دنيا رفت. دو تن از پيروانش كار را ادامه دادند و سرانجام بعد از 90 سال تلاش، مجسمه بودا در سال 803 كامل شد.  چگونگي خلق مجسمه عظيم الجثه بوداي لشان كماكان سئوال برانگيز باقي مانده، در واقع درك اين مسئله كه چگونه مردم در آن زمان چنين مجسمه مجللي طراحي كرده و ساخت آن را بدون هيچگونه تجهيزات مدرني به پايان رساندند، غير ممكن است.

leshan2

leshan-giant-buddha-1

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *