موزه سمیه مکزیکو سیتی

موزه سمیه” Soumaya Museum” ، در پایتخت کشور مکزیک Mexico ،مکزیکوسیتی Mexico City واقع شده است و یکی اززیباترین موزه های جهان می باشد. این موزه کلکسیون هنری کارلوس اسلیم Carlos Slim است؛ کارلوس اسلیم تاجر مکزیکی لبنانی است که از سال ۲۰۱۰ به عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته شد. کارلوس اسلیم این موزه را به یاد همسرش که در گذشته بود ، سمیه جمایل ساخت . بازدید از این موزه رایگان است .

01_museo_soumaya

06_museo_soumaya

Construction of the Museo Soumaya Architect Fernando Romero. Mexico City.

این موزه که نام همسر اسلیم را برخود دارد، فرصتی استثنایی برای مردم مکزیک است تا هنر اروپا را در مرزهای کشور خود از نزدیک تجربه تماشا کنند. ساختمان موزه در محله ای که از سال های دهه چهل میلادی منطقه ای صنعتی بوده است ساخته شده است، حجم این ساختمان مانند شیئی نازل شده از سیاره ای دیگر، جلب توجه می نماید. حجم واحدی که سطح خارجی آن حاصل کنار هم آمدن قطعاتی از منحنی های متعدد است، بر پایه ای بتنی قرار گرفته، به خود پیچیده و فرمی ارگانیک و غیرمتقارن را شکل داده است. ساختار این حجم که بیشتر به مجسمه ای شهری می ماند، از ۲۸ ستون فولادی و ۷ نوار افقی به دور آن ها تشکیل شده است.

168539-Museo-Soumaya

168585-Museo-Soumaya

The recently completed Soumaya Museum by Architect Fernando Romero. Mexico City.

ستون ها، هرکدام با شعاعی متفاوت، قوس برداشته اند و میله های افقی در سطوح طبقات به دور سازه پیچیده و اسکلت کلی را ساخته اند. با این ساختار امکان ایجاد سیرکولاسیون غیرخطی در داخل فراهم آمده و فضاهای نمایش که در ۶ طبقه تعریف شده اند، توسط سطوحی شیبدار به هم متصل می شوند، ترکیب سقف ها، کف ها، دیوارها و رمپ ها فضاهایی با مقیاس های متنوع ایجاد کرده است، از فضاهایی با ارتفاع سقف کمتر و محیطی صمیمانه تر گرفته تا سالن هایی عظیم با فضایی یادمانی .همکف و طبقات زیرین به فضاهای جانبی مانند آمفی تئاتر، رستوران، دفاتر اداری، انبارها و کتابخانه اختصاص یافته اند و سالن های نمایش در طبقات شکل گرفته اند.

21447385545_7f71bb29f6_b

efb96fe073cbd6f8733d9f0e2673402e

Soumaya angel

در بالاترین طبقه، فضای یکپارچه وسیع و با ابهتی با نورگیر عظیم سقفی طراحی شده که بزرگترین سالن نمایش موزه است. این فضا برای نمایش آثار آگوست رودن Auguste Rodin ، مجسمه ساز فرانسوی، در نظرگرفته شده است و مجموعه آثار رودن Auguste Rodin متعلق به کارلوس اسلیم Carlos Slim، که بزرگترین مجموعه آثار رودن Rodin در خارج از فرانسه است را به نمایش می گذارد.

Fernando-Romero-Museo-Soumaya

Museo_Soumaya_-_LAR_Fernando_Romero

soumaya2_full

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *