مسجد نگارا مسجد ملی مالزی (کوالالامپور)

 

مسجد نگارا مسجد ملی مالزی

مسجد نگارا به عنوان مسجد ملی مالزی با 52 هزار متر مربع فضای سبز و گنجایش 15 هزار نمازگزار در قلب شهر کوالالامپور واقع شده است. سال 1957 میلادی پیشنهاد ساخت مسجد نگارا به عنوان سمبل استقلال مالزی در محافل دولتی تازه استقلال یافته مالزی مطرح شد . این طرح با مخالفتهایی از درون لابی های تحت نفوذ انگلیس روبرو شد اما سرانجام  به شکرگزاری استقلال مالزی از استعمار انگلیس به عنوان مسجد نگارا نامگذاری شد.

5

Malaysia_-_Kuala_Lumpur_National_Mosque_1

Masjid_Negara

 

پس از اعلام استقلال مالزی از استعمار انگلیس در 31 اوت 1957 میلادی تغییرات زیادی در مسیر شکوفایی این کشور در عرصه های مختلف اجتماعی فرهنگی و اقتصادی پدید آمد که این تغییرات تأثیر مستقیمی در معماری بناهای مالزی و همچنین نامگذاری آنها داشت .

SONY DSC

national-mosque-kl-malaysia-sign

Org_155_1_6_20165_25_05PM

 

طراحی این بنای زیبای اسلامی را سه نفر از معماران انگلیسی و مالایی به نامهای ‘هوارد آشلی’، ‘هشام البکری’ و ‘بحرالدین کسیم’ بعهده گرفتند و کار ساخت مسجد در سال 1965 میلادی به اتمام رسید. به گزارش خبرنگار مهر، در معماری این بنا که با مصالح سیمانی پایه ریزی شده، نمادهایی از مالزی تازه استقلال یافته در دهه 60 میلادی به وضوح به چشم می خورد.

4

2011-5809

 

سقف شبستان اصلی این مسجد که بصورت ستاره ای با 18 مرکز تقاطع به رنگ آبی پی ریزی شده به همراه تک مناره این مسجد با ارتفاع 73 متر از مشخصه های اصلی به شمار می آید. سقف این مسجد با الهام از یک چتر باز در بالای سر نمازگزاران از دیگر شاخصهای منحصر بفرد در معماری مسجد ملی مالزی است. این مسجد 45 ساله بارها نوسازی شده، مهمترین آن سال 1987 میلادی بود که سقف صورتی رنگ آن با کاشیهای آبی و سبز به صورت کنونی در آمد. بکارگیری طرح ها و نقوش اسلامی همراه با خطوط زیبای آیات قرآن و هنر نمایی هنرمندان اسلامی در تزئین دیوارهای مسجد فضایی روح بخش را برای نمازگزاران ایجاد کرده است.

kl_national_003

kl_national_009

 

در نزدیکی این مسجد محلی به نام ‘ماکام پهلوان’ به معنی ‘قهرمانان مسلمان’ قرار دارد که یادآور 7 سیاستمدار مسلمان مالزی است که برای استقلال و آزادی مالزی تلاش فراوان کردند و هفت گوشه اصلی سقف ستاره ای شکل شبستان مسجد نیز به نام این هفت نفر بنا شده است.

Malaysia_National_Mosque_inside

national-mosque-kuala-lumpur-malaysia

 

این مسجد در نزدیکی ایستگاه قدیمی راه آهن کوالالامپور، باغ پرندگان، باغ پروانه ها و موزه هنرهای اسلامی و در یکی از از محله های قدیمی و زیبای کوالالامپور واقع است. از ابتدای راه اندازی مسجد نگارا تا کنون 12 امام جماعت در محراب این مسجد به ادای فریضه نماز پرداخته اند.

national-mosque-of-malaysia-04

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *