یکی از کاخ های زیبا و تاریخی باکو (کاخ شیروان شاه)

باکو پایتخت آذرباییجان دارای آثار بسیار زیاد تاریخی می باشد. کاخ شیروان شاه یکی از جاذبه های زیبای باکو می باشد که از دیرباز مورد توجه جهانگردان بوده. در مطلب زیر شما را بیشتر با این کاخ آشنا می کنیم.

 

کاخ شیروان شاه در باکو – آذربایجان 

کاخ شیروان شاه، بزرگترین اثر تاریخی معماری شیروان- آبشرون آذربایجان، واقع در درون شهر باکو است. این مجموعه شامل ساختمان اصلی قصر، چنبره دفن، مسجد شاه با یک مناره، مقبره سید یحیی باکویی ،پورتالی درضلع شرقی ، دروازه مراد، مخزن آب و بقایای حمام خانه می باشد. این قصر بر روی اسکناس ده هزار مناتی آذربایجان به تصویر کشیده شده است.

28

palace of the shirvanshahs

Palace_of_Shirvanshahs_common

Palace_of_the_Shirvanshahs_-_outside

 

ساختمان اصلی مجتمع در سال 1411 توسط شیروان شاه شیخ ابراهیم اول شروع به ساخت شد. این ساختمان دو طبقه دارای 50 ابعاد مختلف است و با سه راه پله باریک و پیچ در پیچ به هم متصل می شوند. پس از فتح باکو توسط صفوی در سال 1501، در طی چند قرن این “قصر” متروکه باقی ماند و بخش های زیادی از آن تخریب گردید.

maxresdefault

Palace.of.the.Shirvanshahs.original.35444

Palace_of_the_Shirvanshahs_-_outside

shirvanshahs-palace-etibar-yz3rzn

مجتمع کاخ شیروان شاه، در سال 1964 به عنوان موزه مرکزی معرفی گردید و از آن زمان تا کنون، مرمت و بازسازی آن در حال انجام است. آثار معماری اسلامی در سراسر این کاخ مشهود است و بیانگر دقت و ظرافت بکار رفته شده در آن می باشد.

42_big

42338_8-LG-HD

1272035977-baku-Azerbaijan-Middle-East-Baku
c_roberto_cantoni

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *