یکی از نمادهای بلغارستان (صومعه ریلا)

مکانی در دل کوه های بلغارستان وجود دارد که هم از لحاظ مذهبی و هم تاریخی ارزش فراوانی دارد. این مکان دارای طبیعت موق العاده ای می باشد، به شما پیشنهاد می شود که اگر به بلغارستان سفری داشتید حتما” از این مکان دیدن کنید.

 

صومعه ریلا

صومعه ریلا بلغارستان یکی از نمادهای فرهنگی، تاریخی و معماری بلغارستان و همچنین یکی از پرطرفدارترین  مقاصد گردشگری این کشور به شمار می‌رود. این صومعه در گوشه‌ای از کوه‌های ریلا و در میان منظره‌ای فوق‌العاده، بین رودخانه‌های دراشلیاویتسا و ریلسکا، و در ارتفاع 1147 متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله ریلا از صوفیه تقریباً 117 کیلومتر است و شهر بلاگوگراد در فاصله 41 کیلومتری آن واقع‌شده است.

beautiful_bulgaria_156487

Rila_Monastery_from_Rila_mountains

rila-1

 

دِیر مقدس ریلا در نیمه اول قرن دهم ساخته شد. تاریخ پیدایش صومعه ریلا نیز در ارتباط مستقیم با سنت ایوان ریلا است، اولین زاهد بلغار که در این منطقه مستقر شد و زندگی خود را وقف روزه‌داری و عبادت پروردگار کرد. در ابتدا دِیر کوچکی در کنار غار محل عبادت ایوان، توسط شاگردانش بنا نهاده شد. پس از مرگ او در سال 946، سنت ایوان در همین غار به خاک سپرده شد. اشیای به‌جامانده از ایوان توسط تزار پیتر (دوران حکومت از 927 تا 969) به صوفیه منتقل شد و در آنجا نگه‌داری می‌شد. این آثار مقدس در سال 1469 به صومعه بازگردانده شدند.

8101483

Bulgaria-Rila-monastery-tour1

Das Rila Kloster gilt als Nationalheiligtum und beeindruckt Pilger und Touristen durch sein reich verziertes Erscheinungsbild, Bulgarien

 

درگذر قرن‌ها، صومعه ریلا همیشه یکی از مراکز معنوی، فرهنگی و آموزشی بلغارستان بوده است. در دوران احیای مجدد بلغارستان (قرن هجدهم و نوزدهم) 50 نماینده از طرف ریلا به شهرهای بزرگ و کوچک بلغارستان فرستاده شده بودند. صومعه ریلا در سال 1961 به‌عنوان موزه ملی صومعه ریلا ثبت شد، در سال 1976 به‌عنوان یکی از میراث تاریخی حفاظت‌شده بلغارستان معرفی شد و نهایتاً در سال 1983 وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد.

IMG_1407-1200x800

IMG_6317

monastere-de-rila1
دیر مقدس ریلا در قرن نوزدهم به شکل امروزی‌اش درآمده است و تنها بخش کوچکی از بال شرقی صومعه در قرن بیستم ساخته‌شده است. برج هرلیو، قدیمی‌ترین ساختمان دِیر، در قرن چهاردهم ساخته‌شده است (1335). این برج مستحکم علاوه بر کارکردهای دفاعی میزبان راهبانی بود که به‌وقت نیاز در آن خلوت می‌کردند. کلیسای کوچک تجلی خدا در طبقه پنجم و آخر و در ارتفاع 24 متری برج قرار دارد. امروزه درهای برج هرلیو در روزهای تابستان به روی گردشگران باز است.

monastery_1

Rila_Monastery_(Рилски_манастир)_-_fresco_2

Rila_Monastery_west-portico-frescos_Wikipedia

 

مساحت کلی دِیر که شامل اقامتگاه و کلیساست 8000 مترمربع است. محوطه صومعه، معبد مریم باکره، برج هرلیو، موزه، اقامتگاه و دیگر ساختمان‌ها توسط یک دیوار سنگی 22 متری احاطه‌شده‌اند. در حدود 300 اتاق در صومعه وجود دارد که 100 تای آن‌ها سلول‌های رهبانی بوده‌اند. نمای داخلی و خارجی کلیسای مریم باکره با نقاشی های زیبا پوشانده شده است. همچنین موزه صومعه نیز دارای قطعه ها و آثار تاریخی جالبیست، این موزه میزبان صلیب رافائل معروف است، صلیبی به ابعاد 43 در 81 که با هنرمندی بی‌نظیر و تماماً از چوب ساخته‌شده است.

rila-monastery-6

RilaMonastery1152x864

rila-monastery-entrance-rila-bulgaria+1152_12946951457-tpfil02aw-16386

Rila-Monastery-Winter-Mountains

Worth-a-journey-227

برگرفته از NextHoliday.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *