مکان هایی که باید قبل از نابودی دید

در دنیا مکان هایی هستند که زیبایی وصف ناپذیری دارند ولی روبه نابودی می روند. ما در زیر به چند نمونه از آن اشاره می کنیم.

*جزایر گالاپاگوس

گروه-جزیرهای آتشفشانی در اقیانوس آرام، در ۹۲۶ کیلومتری غرب اکوادور می‌باشد. این گروه-جزیره بر روی خط استوا قرار گرفته و از لحاظ جغرافیای سیاسی بخشی از اکوادور محسوب می‌شود. جزایر گالاپاگوس و آبهای اطراف آن یکی از استان‌های اکوادور و همچنین یک پارک ملی و یک منطقه محافظت شده دریایی را تشکیل می‌دهند. زبان رسمی در این جزایر اسپانیولی است و جمعیت آنها کمی بیش از ۲۵٬۰۰۰ نفر می‌باشد. شهرت این جزایر بخاطر گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر بفردی است که در این جزایر یافت می‌شوند. این گونه‌ها توسط چارلز داروین و طی سفر دریایی بیگل (بر عرشه کشتی بریتانیائی به همین نام متعلق به نیروی دریایی سلطنتی) مورد مطالعه قرار گرفتند.

the galapagos islands

مشاهدات و نمونه برداری‌های وی در طول این سفر نقش اصلی را در شکل گیری نظریه مشهور داروین به نام تکامل بوسیله انتخاب طبیعی بوده است. اولین ورود ثبت شده به این جزایر مربوط به سال ۱۵۳۵ میلادی و زمانی است که یک کشیش اهل دومینیکن بنام فری توماس دو برلانگا برای حل یک اختلاف ما بین فرانسیسکو پیزارو و افسران تحت فرمانش به پرو رفت. دوبرلانگا در ابتدا مسیر خود را گم کرد ولی در نهایت به مناطق تحت سیطره اسپانیا بازگشت و وضعیت جزایر و موجودات زنده ساکن آنها را برای دیگران توصیف کرد. اولین نقشه این جزایر بوسیله آمبروس کولی در سال ۱۶۸۴ ترسیم شد. او که دزدی دریایی بود، از نام دوستان خود و یک نجیب‌زاده انگلیسی که به آنها کمک می‌کرد، برای نامگذاری جزایر استفاده کرد. در حال حاضر دولت اکوادور از نامهای اسپانیایی برای نامگذاری اکثر آنها استفاده می‌کند. هرچند با وجود داشتن نام‌های رسمی، بسیاری افراد، مخصوصاً دانشمندان، همچنان از نام‌های قدیمی انگلیسی که نام‌های مورد استفاده توسط چارلز داروین بوده‌اند، استفاده می‌کنند.

Galapagos-04

تهدید: اکوسیستم آن در حال تخریب است
– فرصت باقی: نامعلوم
– علت: ورود بز و خوک به داخل جزیره تغییرات ناخواسته ای ایجاد کرده، موش های صحرایی با کشتی وارد جزیره شده اند، ترافیک موتوری آرامش و پاکی بکر جزیره را بر هم زده است.
جزایر گالاپاگوس و محیط اطرافش زیستگاه نزدیک به 9000 گونه گیاهی و جانوری است. بیش از سه چهارم خزندگان و پرندگان آن، بومی هستند. (فقط در این جزایر زندگی می کنند)
در سال 2008: 200 هزار بازدیدکننده
در سال 2011: 272000 بازدید کننده
افزایش گردشگر در سال: 12 درصد
966 کیلومتر فاصله تا ساحل اکوادور
40 جزیره پراکنده: 19 جزیره کوچک آتشفشانی و بیش از 40 گونه ماهی

Galapagos_Islands-6

Galapagos 3D

*مالدیو

کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند. پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور ۳۲۸ هزار نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.
زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

destination-maldives-hero-one-and-only-reethi-rah-overwater-bungalow-2000x837

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد. مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود. جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.

Maldives_Hotels_Resorts_LUX_Maldives_Spa_WellBeing

تهدید: غرق می شوند
– فرصت باقی: کمتر از 100 سال
– دلیل: سطح آب دریا در حال بالا آمدن است، جزایر مرجانی در حال تخریبند.
90 درصد تپه های مرجانی در حال تخریب و نابودی است.
80 درصد (960) جزایر این کشور کمتر از 1 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

six-senses-laamu-maldives-conde-nast-traveller-1april14-pr

cropped-maldives

 

*پشته بزرگ مرجانی

از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین اجتماع موجودات زنده بر روی زمین هستند. بیشتر صخره‌های مرجانی بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال عمر دارند و بسیاری از آنها صخره‌های آبی روی هم انباشته شده‌ای هستند که میلیونها سال قدمت دارند. مرجانهایی که صخره‌های مرجانی را تشکیل می‌دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می‌یابد. آنها در آب گرم، شور و تمیز زندگی می‌کنند. رشته صخره‌های عظیم آبی در طول سال با درجه حرارتی بیش از ۲۱ درجه سانتیگراد گرم باقی می‌مانند. مرجانها همچنین تنها در آبهای کم‌عمقی که نور خورشید بتواند به آنها برسد زندگی می‌کنند.

2234-Stack-of-acropora-at-Hardy-Reef-diving-Whitsundays-DPI-2234

افزایش دمای اقیانوس، آلودگی آب، اسیدی شدناقیانوس و توفان های موسمی پشته های مرجانی شرق استرالیا را نابودمی کند و از سویی جزایر مرجانی نیز رو به تحلیل هستند. پیش بینی می شود طی یک فاجعه وخیم، تا سال 2030 بیش از 60 درصدجزایر مرجانی جهان تخریب شوند. برای جبران طبیعی این خسارت، 8000 سال زمان لازم است.

Airbnb-Great-Barrier-Reef-coral-nemo-800x550

– تهدید: از بین رفتن تپه های مرجانی
– فرصت باقی: کمتر از 100 سال
– دلیل: تغییرات آب و هوایی، آلودگی آب و هوایی، آلودگی آب، اسیدی شدن آب اقیانوس
این جزایر مساحتی نزدیک به 347800 کیلومتر مربع را دربر گرفته اند که از مجموع مساحت هلند، سوییس و بریتانیا بزرگتر است.
تنها شیء زنده و قابل رؤیت از فضا
شامل بیش از 3000 سیستم مرجانی منحصر به فرد و جزیره مرجانی فعال
350 گونه مرجان
اداره تحقیقات گلخانه ای استرالیا اعلام کرده است تا سال 2070 دمای آب 6 درجه سانتیگراد افزایش پیدا خواهد کرد.
تشکیل شده طی 8000 سال

A-variety-of-corals-form-an-outcrop-on-Flynn-Reef-part-of-the-Great-Barrier-Reef-near-Cairns-Queensland-Australia

Great-Barrier-Reef

 

*ونیز

جزیره‌ای در شمال ایتالیا که در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته‌است و بصورت جزیره‌های کوچک است که جزیره‌ها به وسیلهٔ کانال‌هایی از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد. شهر ونیز یکی از شهرهای گردشگرپذیر جهان است و سالانه میلیون‌ها گردشگر به این شهر می‌روند. از دیدنی‌های این شهر می‌توان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح که به سن مارکو مشهور است، اشاره‌کرد. شهر ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیونها نفر(بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند.venice-grand-canal-sunset-xlarge

تا بوده ونیز در میان آب ها شناور بوده است؛ اما در چندده سال اخیر آب احاطه کننده شهر، بالاتر آمده وآینده دراماتیکی برای آن رقم خواهد زد. از سوی دیگر بالاتر آمدنآب باعث می شود تا تکان ها و امواج آن راحت تر ساختمان ها و سازه های دیگر آنرا تخریب کند. از سوی دیگر گردشگری هم می تواند عامل تهدید کننده دیگری باشد. به عنوان مثال در سال 2007، 21 میلیون نفر گردشگر به این شهر آمدکه 40 برابر جمعیت طبیعی ونیز است.

Venice2

– تهدید: غرق شدن
– فرصت باقی: کمتر از 70 سال
– دلیل: بالا آمدن سطح آب
در 100 سال اخیر ونیز 23 سانتیمتر زیر آب رفته است.
میزان فرونشینی تالاب ونیز در سال 1 تا 1.5 میلیمتر
افزایش ارتفاع آب: 6-4 میلیمتر در سال

venetia1

Narrow-canal-of-Venice

 

*دریای مرده

در غرب اردن، و شرق فلسطین (کرانه باختری) و اسرائیل واقع شده‌است. در برخی منابع از آن با نام دریاچه نمک یاد شده‌است. سواحل اطراف آن پست‌ترین نقطهٔ خشکی‌های زمین است. این دریا برای این دریای مرده نامیده می‌شود که هیچ جانور یا گیاهی به طور دائمی در آن زندگی نمی‌کند.

3-Feast-your-eyes-on-the-Dead-Sea-at-sunset.-Photo-by-medicaltourismmag.com_

در چهار دهه اخیر، دریاچه نمکی «مرده» که در اردن قرار دارد، به یک سوم انداتزه اش تقلیل یافته و نزدیک به دو نیم متر نشست داشته است. حاشیه های آب دریاچه به سرعت در حال تبدیل شدن به ساحل های نمکی و شنی هستند و رستوران ها و اقامتگاه ها هر بار نزدیکتر به مرکز دریاچه ساخته می شوند. رود اردن دیدنی های جهان از هر پنج قاره – اصلی تامین آب دریاچه است و کشورهای اطراف بهره برداری از آب آن را افزایش داده اند و مقدار کمی از آن به دریاچه ریخته می شود و این می تواندموجب خشک شدن دریاچه تا 50 سال آینده شود.

Dead-Sea

– تهدید: از دست دادن آب
– فرصت باقی: کمتر از 50 سالپ
– دلیل: کاهش آب ورودی به دریاچه
در 40 سال گذشته مساحت دریاچه یک سوم شده است؛ 33 سانتیمتر درسال
377 متر عمق
کم ارتفاع ترین دریاچه، 42 متر پایین تر از سطح دریا
10 برابر شورتر از آب اقیانوس

Dead-Sea-11

Dead-Sea-3-z8sn8q

 

*ماداگاسکار

کشور جزیره‌ای است واقع در اقیانوس هند، در کنار سواحل جنوب شرقی آفریقا. پایتخت آن شهر آنتاناناریوو است. ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است.
جمعیت ماداگاسکار ۲۲ میلیون نفر و زبان‌های رسمی این کشور مالاگاسی و فرانسوی است. واحد پول این کشور آریاری مالاگاسی نام دارد. حدود نیمی از مردم این کشور مسیحی و نیمی دیگر پیرو سنت‌های دینی بومی هستند. سنت دینی بومی این کشور بر پیوند میان زندگان و نیاکان درگذشته آن‌ها تمرکز دارد.

seychelles-island@2x
مردم این کشور از اقوام گوناگونی تشکیل شده‌اند که قوم مرینا ۲۶ درصد، قوم بتسیمیساراکا ۱۵ درصد و بقیه از اقوام مختلف دیگر هستند. در دوران پیشاتاریخ با تکه‌تکه شدن ابرقاره گندوانا، ماداگاسکار حدود ۸۸ میلیون سال پیش از شبه‌جزیره هند جدا شد. این امر باعث شده‌است که بیش از ۹۰ درصد از حیات وحش و زیست گیاهی این جزیره مختص خودش باشد. تنوع زیستی این جزیره هم‌اینک به خاطر رشد زیاد جمعیت انسانی و دیگر تهدیدها با مخاطره روبه‌رو است.

Madagascar-Island_5R8A

– تهدید: جنگل ها رو به نابودی است.
– فرصت باقی: کمتر از 35 سال
– دلیل: قطع درختان، آتش سوزی، توسعه زمین های کشاورزی و شکار غیرقانونی
بیش از 80 درصد گونه های گیاهی و جانوری جزیره ماداگاسکار در هیچ جای دیگر زمین یافت نمی شوند
تنها 5 درصد از جزیره تحت حفاظت کامل است
خانه 20 گونه از لمورهای منحصر به فرد
تاکنون 20000 متر مربع از 120000 متر مربع جنگل این جزیره نابود شده است.

madagascar-island-morondava-avenue-of-the-baobabs

madagascar_beach

 

*کوه های آلپ

رشته‌کوهی در مرکز اروپاست که در بخش هایی از کشورهای ایتالیا ، فرانسه ، اتریش ، آلمان ، سوئیس ، اسلوونی و لیختن‌اشتاین قرار گرفته است.
بلندترین چکاد (قلهٔ) این رشته کوه مون بلان است که با بلندای ۴۸۱۰ متر در میان کشورهای فرانسه، ایتالیا و سوئیس جای گرفته است.

336628-svetik

3-Meribel-French-Alps-Mountain-Resort-An-Exclusive-Tres-Chic-Luxury-Winter-Paradise-1840-640x425

تهدید: از بین رفتن یخ ها
– فرصت باقی: 40 سال
– دلیل: گرمایش زمین
از دهه 1880 نرخ رشد دمای هوا دو برابر شده است، دو برابر بیشتر از میانگین دمای جهانی
از دهه 1980 یخچال های طبیعی آلپاین، 20 درصد از مقدار خود را از دست داده اند.

slovenia-feature

swiss-miss

 

*پارک ملی یخچال

100 سال پیش بیش از 150 یخچال طبیعی در محدوده پارک ملی یخچال در آمریکای شمالی گسترده شده بود. سال 2005 تنها 27 یخچال باقی ماند که پیش بینی می شود در خوشبینانه ترین حالت تا سال 2030 هیچ اثری از آنها باقی نماند. در غیاب آب های سرد همجوار این اکوسیستم، فاجعه اسفناکی نه تنها در انتظار پارک ملی یخچال؛ بلکه در انتظار بخش بزرگی از محیط وابسته به آن از کره زمین خواهد بود.

Glacier_National_Park_winter

fixedw_large_4x

– تهدید: آب شدن یخ ها
– فرصت باقی: کمتر از 20 سال
– دلیل: گرمایش جهانی
بیش از 1,000,000 هکتار (4000 کیلومتر مربع)
200 آبشار
از 712 دریاچه تنها 131 عدد از آنها نامگذاری شده اند
260 گونه پرنده
1132 گونه گیاهی شناسایی شده است
سال 1900-150 یخچال طبیعی
سال 2005-27 یخچال طبیعی

15126937041_400a8a0fcf_b

2015-11-GlacierCanyon-ph1-ss-WB

 

*جنگل های گرمسیری کنگو

طبق گزارش سازمان ملل، دو سوم جنگل ها و گیاهان و حیات وحش منحصر به فرد این منطقه تا سال 2040 از بین خواهد رفت. در حال حاضر 10 میلیون هکتار از جنگل های کنگو در معرض خطر است که هر سال به خاطر برداشت از معادن، قطع بی رویه درختان، کشاورزی، دامداری و جنگ های قومی و قبیله ای مقداری از آنها نابود می شود.

congo-host-international-tropical-forest-summit_184

Tropical Rain Forest. Vegetation on riverbank - moist forest of the Western Congo Basin at the edge of Minkebe Reserve. Gabon

– تهدید: جنگل های گرمسیری در حال نابودی
– فرصت باقی: کمتر از 25 سال
– دلیل: برداشت از معادن قطع غیرقانونی درختان، کشاورزی، دامدای، جنگل داخلی
– جنگل های گرمسیری در هفت کشور آفریقایی کشیده شده است.
هر سال 10 میلیون هکتار از جنگل ها آسیب می بینند.
هفت کشور: برونئی، رواندا، آنگولا، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و جمهوری کنگو
جنگل های بارانی گرمسیری بیش از 40 درصد اکسیژن زمین را تولید می کنند.
دو سوم جنگل های گرمسیری منطقه کنگو تا سال 2040 از بین می روند.

congo_basin_forest

1b1ade69316ff19e22ebf568aee2e341

 

*تاج محل

از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود.این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش، بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد.

1c612246bf617d5100e4e2549a35f4eb_large
همانطور که مشخص است، نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند. آغاز ساخت تاج‌محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شده‌است. احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی[۴] سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هردو ایرانی بوده‌اند نام برده شده‌است، که گویا خوشنویسی کتیبههای در و دیوارهای تاج‌محل به امانت خان واگذار شده‌بوده‌است.

d58737a3fc8dd83b20f22bab7c81ad8c_large

تهدید: بسته شدن به روی عموم
– فرصت باقی: 5 سال
– دلیل: آلودگی هوا و تعداد زیاد گردشگران
بالاترین سنگ های مرمر، 35 متر از زمین ارتفاع دارند
شروع ساخت در 1632
بیش از 1000 فیل برای جابجایی مصالح ساختمانی استفاده شده است
3 تا 4 میلیون گردشگر هر سال از این مجموعه دیدن می کنند؛ بیش از 200 هزار گردشگر خارجی

Taj-Mahal

stock-photo-45445562

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *