باغ دریایی وارنا / بلغارستان

باغ دریایی وارنا
باغ دریایی وارنا (Sea Garden) بزرگترین، قدیمی ترین و مشهورترین پارک عمومی این شهر بندری است که در سواحل زیبای آن واقع‌شده. این پارک بزرگترین پارک طبیعی شبه‌جزیره بالکان نیز محسوب می‌شود. باغ دریایی یکی از گنجینه‌های ملی بلغارستان در زمینهٔ معماری منظره‌های شهری محسوب می‌شود و یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری شهر وارناست.

20153107005344

Euxinograde-Garden-Varna

 

مکانی که امروزه تبدیل به شناخته‌شده‌ترین پارک بلغارستان شده است تا اواسط قرن نوزدهم زمینی بی‌ آب‌وعلف در خارج از دیوارهای شهر وارنا بود. در سال 1862 و به دستور شهردار عثمانی شهر، باغ کوچکی در این محل بنا نهاده شد. پس از استقلال بلغارستان در سال 1878 شهردار وقت وارنا پیشنهاد ساخت یک پارک ساحلی و یک پارک جنگلی را مطرح کرد و نتیجه آن شکل گرفتن باغ دریایی شهر با وسعت 26هزار مترمربع بود (البته مساحت این باغ بعد از آن زمان افزایش‌یافته است).

6_hotel-hotel_horizont_complex_horizont-varna

800px-Sea_Garden_entrance

 

باغ دریایی بخش اعظمی از نمای ظاهری مدرن خود را مدیون کارها و ایده‌های باغبان اهل چک خود، آنتون نواک است، کسی که شاید هنرمندی‌هایش را در قصرهای شون‌برون و عمارت کلاه‌فرنگی وین دیده باشید. نواک در سال 1895 و در سن 35 سالگی پا به وارنا گذاشت. یکی از زیباترین بناهای وارنا، آکواریوم شهر، در سال‌های 1906 تا 1911 درون باغ دریایی ساخته شد.

bal4ik2

Burgas-morska-gradina
در دوران حضور نواک تغییرات گسترده‌ای روی پارک اعمال شد: او نمای باغ را به‌کلی دگرگون کرد و دستور داد گیاهان باارزش دریای سیاه و مدیترانه در این باغ کاشته شوند. مساحت باغ در سال 1905 به 90هزار مترمربع رسید. در سال‌های 1913-1912 چندین آب‌نما و فواره در باغ تعبیه شد و همچنین بخشی از باغ توسط برق شهری نورپردازی شد. باغ دریایی در سال 1950 به مرزهای امروزی‌اش رسید و در دهه 1960 درختان بخش مرکزی خیابان اصلی پارک جای خود را به باغچه‌هایی ازگل‌های رنگارنگ دادند، امروزه در حدود 20هزار مترمربع از مساحت باغ به باغچه‌های گل اختصاص پیدا کرده است.

IMG_1125

morskagradina

 

باغ دریایی وارنا میزبان موزه تاریخ طبیعی، موزه نوال، باغ وحش، گلخانه، دلفیناریوم و آکواریوم وارنا نیز می باشد. بنابراین بازدید از این پارک فقط به گشت و گذار در طبیعت و لذت بردن از سکوت و آرامش آن محدود نمی شود.

sea-garden-varna

Sea-Garden-Varna-Bulgaria

var3

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *