دریاچه سوان ایروان (ارمنستان)

دریاچه سوان

دریاچه سوان بزرگ ترین دریاچه ارمنستان است و یکی از مرتفع ترین دریاچه های جهان محسوب می شود. اسامی دیگر این دریاچه شامل گغارکونیک، دریای گقام ، لیخنس، گکچا هستند. ددریاچه سوان در آستان گقارکونیک، درقسمت مرکزی جمهوری ارمنستان قرار دارد. این دریاچه و کرانه‌های آن از جاذبه‌های گردشگری ارمنستان بشمار می‌آیند و محیط مناسبی است برای شنا، تفریحات آبی در کنار ساحل زیبای آفتابی. دریاچه سوان در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان و در استان گغارکونیک قرار دارد. این دریاچه که بزرگ‌ترین دریاچهٔ قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان است در بلندای ۱۹۱۶ متری سطح دریا واقع شده است. مساحت حوضه آن حدود ۵۰۰۰ کیلومتر و خود دریاچه ۹۴۰ کیلومتر با حجم ۳۴ میلیارد متر مکعب آب است.

16_tourist-sights-of-armenia_lake-sevan-jpg

1916-jpg

IMG_34653-LAKE-SEVAN

 

به گفته محلی ها نام این دریاچه از چند قرن پیش آمده است. در یک روز بسیار سرد زمستانی که یکی از تهاجم های مکرر اعراب تهدید کننده و بسیار خطرناک شده بود، مردم روستا با هم اقدام به عبور از دریاچه یخ زده سوان به سوی جزیره سواناک کردند. تمامی مردم عبور می کنند، به کلیسا پناه می برند و برای نجات جان خود دعا می کنند. هنگامی که اعراب به دریاچه می رسند تصمیم می گیرند که از آن بگذرند. در حالی آنها از دریاچه یخ زده عبور می کرده اند یخ ها می شکنند و مهاجمان در آب غرق می شوند.

Lake_Sevan_beach_at_Best_Western_Bohemian_Resort

Lake_Sevan_with_Sevanavank

Lake-Sevan-Armenia-

 

مردم روستا باور دارند باور دارند که این یک مشیت الهی بوده است. دریاچه پر از جنازه های مشکی رنگ سربازان می شود و به همین دلیل آن را سوان می نامند. در این منطقه در نزدیکی دریاچه سه کلیسا (صومعه) ساخته شده است که معروف ترین آن کلیسا Sevanavank است که در نزدیکی شهر سوان در شمال غربی ساحل دریاچه قرار دارد . یکی دیگر از کلیساها   کلیسای Hayravank نام دارد که  در ساحل غربی دریاچه واقع شده است . همچنین گورستان Noraduz آثار تاریخی این منطقه است که در نزدیکی دریاچه سوان واقع شده است.

sevan (1)

Sevan

Sevan_Winter

 

سواحل دریاچه سوان دو دسته می شوند، یکی سواحل عمومی که امکانات رفاهی، بهداشتی و خدماتی مناسبی دارند و دیگری سواحل خصوصی اقامتگاه های اطراف دریاچه. در صورتی که ماه ها ی گرم سال را برای آمدن به اینجا انتخاب کرده اید، شنا کردن و حمام آفتاب، می تواند دو انتخاب کم هزینه و فوق العاده برای شما باشد. قایق سواری و ماهی گیری نیز دو تا از پرطرفدارترین فعالیت ها بین گردشگران است. هرچند که امکان انجام ورزش های هیجانی مانند ” جت اسکی “ و ” ویندسرفینگ “ ( موج سواری با باد ) نیز وجود دارد. اسب سواری بر روی تپه ها و دشت ها سرسبز منطقه هم انتخابی عالی برای دوست داران این حیوان نجیب است.

sevan1 (1)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

sevan2

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *