کلیسای هنری سیونی تفلیس در گرجستان

اگر قصد داشته باشیم آثار هنری گرجستان را تقسیم بندی کنیم، کلیسای سیونی شاید از لحاظ هنری در صدر این تقسیم بندی قرار بگیرد. این کلیسا از لحاظ هنری در سطح بسیار بالایی قرار دارد، که هر کسی که حتی اطلاعات بسیار کمی از هنر نیز داشته باشد بدون شک مجذوب زیبای بی حد این کلیسا قرار می گیرد.

کلیسای سیونی 

کلیسای زیبا و باشکوه سیونی در کرانه راست رودخانه کورا واقع گردیده و گفته می شود که شاه واختانگ گرگاسالی در نیمه دوم قرن پنجم دستور بنای آنرا صادر کرده است و یکی از برترین دیدنی های تفلیس گرجستان و جاذبه های گردشگری گرجستان می باشد و امروزه جزو یکی از آثار تاریخی گرجستان ثبت شده است. کلیسای سیونی واقع در مرکز شهر تفلیس، کلیسایی است قدیمی و سرشار از هنر است. این کلیسا یکی از قدیمی ترین کلیسا های تفلیس است که در قسمت قدیمی شهر یعنی (old town) قرار دارد و دسترسی و پیدا کردن آن بسیار آسان است. %90 مردم گرجستان ارتودوکس هستند و به همین دلیل همیشه کلیسا ها پر از زیارت کنندگان است و در هر ساعت روز که بروید این کلیسا شلوغ و پر ازدحام است .

75_big

33043

Sioni_Cathedral,_Tbilisi

 

در طی قرون بارها این کلیسا مورد تخریب و از بین رفتن واقع شده است ولی در سال 1112 دیوید چهارم معروف به دیوید سازنده آنرا از نو احیا نمود. در سال 1226 گنبد این کلیسا توسط شاه جلال الدین خوارزمشاه مورد تخریب واقع گردید ولی به سرعت بازسازی گردید. در سال 1386 مجددا توسط تیمور لنگ که به گرجستان هجوم آورده بود مورد تخریب واقع شد ولی توسط شاه الکساندر اول بازسازی شد. در اوایل قرن 17 میلادی که تفلیس مورد هجوم ایرانیها واقع شد این کلیسا نیز از گزند ایشان در امان نماند و باز تخریب شد ولی شاهان گرجی آنرا دوباره بازسازی کردند.

sioni-cathedral-church

Sionikatedralen_(Sioni_Cathedral)

Tbilisi_Sioni_Cathedral(Photo_by_Paata_Vardanashvili)

 

در سال 1668 اینبار زلزله بنای کلیسا را با آسیب مواجه نمود. در سال 1710 شاه واختانگ ششم بنای کلیسا را از نو ساخت ولی آخرین بار باز توسط آقا محمد خان قاجار در سال 1795 تخریب گردید. در قرن 19 کلیسا مورد تجدید بنای اساسی واقع شد و بین سالهای 1980 تا 83 نمای خارجی کلیسا توسط سنگ های تراشیده شده تزیین گردید. نقاشی های داخلی کلیسا توسط گریگور گاگارین بین سالهای 1851 تا 55 انجام شده است. در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مقدس ترین نشان مسیحیت ارتودکس گرجستان است، نگهداری میشود و یکی از مهمترین جاذبه های توریستی تفلیس است.

Tbilisi_Sioni_Cathedral

Tbilisi_Sioni_Cathedral_in_Georgia,_Spring_2011

tbilisi-sioni-cathedral-01

 

بیشتر کلیسا های کشور گرجستان از روی نام های سرزمین مقدس نام گذاری شده اند و این کلیسا زیبا هم از روی نام کوه صهیون واقع در اورشلیم نام گذاری شده و به علت تعدد این نام در بین کلیسا های گرجستان این کلیسا به نام “سیونی تفلیس ” شناخته می شود. بنای اصلی کلیسا در اواخر قرن ششم و اوایل قرن هفتم ساخته شده اما از این تاریخ به بعد بارها به دلایل مختلف از جمله حمله بیگانگان ساختار کلیسا تخریب و دوباره ساخته شده است.

1

093-P1080087

filename-dsc05085-jpg

IMG_4658-big

 

کلیسایی کنونی در واقع از قرن 13 به جا مانده و تنها چند تغییر کوچک در داخل آن در قرن 17 و 19 انجام شده. کلیسا سیونی تا سال 2004 و قبل از تاسیس کلیسای جامع تثلیث تفلیس معروف به سامِبا کلیسای جامع گرجستان و تفلیس بود. با این حال حتی پس از برگرفته شدن این عنوان هم کلیسا اهمیت خود را از دست نداد و هنوز محل عباذت بسیاری از اهالی گرجستان و در صدر لیست جاذبه های دیدنی تور تفلیس قرار دارد که برای هر توریست تور گرجستان جذاب و خاطره انگیز است.

Lurji-Monastery-Tbilisi-Georgia-I-love-all-the-icons-

post_display_cropped_open-uri20121218-22111-1yq6pql

SioniChurch4Frescoes.a

the_sioni_church_at_bolnisi_1024x607_t31

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *