معبد سری ماهاماریمان کوالالامپور (مالزی)

یکی از جاذبه های جالب در کوالالامپور معابد ای شهر می باشند. ما در مطلب زیر شما را بایکی از معابد کشور مالزی آشنا می کنیم. نکته جالب درباره این معبد چند کاره بودن این معبد بوده ( یک مکانی زیارتی دیدن کنید که هم مرکزی فرهنگی است و هم جاذبه‌ای توریستی)

 

معبد سری ماهاماریمان 

بنای اصلی این معبد، پس از دوام آوردن در طول زمان و عوامل طبیعی، در سال 1968 جای خود را به بنای فعلی داد. معبد سِری ماهاماریامان، با قدمت بیش از یک قرن، قدیمی ترین و نیز غنی ترین معبد کوالالامپور، پایتخت مالزی است. برجسته ترین ویژگی این معبد، سازه‌ای شبیه به اندام انسان است که سر آن به طرف مغرب و پای آن به طرف مشرق قرار دارد. پاها به شکل گوپورام (برج یادبود) به ارتفاع 75 فوت و در 5 طبقه ساخته شده است. هر طبقه، دروازه‌ای باشکوه دارد که با پیکره‌ی 228 الهه‌ی هندوی ساخته شده به سبک جنوب هند، تزئین شده است.

Temple Sri Mahamariamman 2

sri-mahamariamman-temple

Sri_Mariamman_Temple_in_Singapore

 

الهه‌ی اصلی، سری ماهاماریامان، در داخل معبد نصب شده که تنها ورودی است که رو به شرق قرار دارد. سالن اصلی نمارخانه‌ی این معبد، با نقاشی‌ها و دیوارنگاره‌هایی تزئین شده که توجه تان را به خود جلب می‌کند. روی سه محراب معبد اصلی را گنبدی پرنقش و نگار پوشانده است. به علاوه، چهار محراب کوچک‌تر که به لرد گانیشا و برادرش لرد موروگا اختصاص دارند، اطراف سالن اصلی نمازخانه واقع شده‌اند.

10 Hindu gods statues

1358862_orig

New Year puja (pooja) or prayers at Sri Mahamariamman Temple, Kuala Lumpur.

 

می‌توانید ارابه‌ی نقره‌ای بسیار بزرگی را ببینید که از مشخصه‌های اصلی جشن تایپوسام هندوها نیز می‌باشد. این ارابه، با نزدیک شدن جشن تایپوسام از معبد بیرون آورده می‌شود. می‌توانید همان روز مقدس به معبد بروید تا ببینید در اولین ساعات صبح چگونه از این ارابه برای حمل پیکره‌های لرد موروگا و معاشرانش (والی و تیوایانی) به غارهای باتو استفاده می‌شود. قبل از مراسمی طولانی دعا خوانده می‌شود و سپس مومنان باربندهایی بزرگ (کاوادی) با سیخ به بدن خود وصل می‌کنند و محراب‌های قابل حمل را با نیزه‌هایی که پوست شان را سوراخ کرده با خود می‌کشند.

New Year puja (pooja) or prayers at Sri Mahamariamman Temple, Kuala Lumpur.

dffa05c198d6d59088b4a627a994ded4_large

Maha Uma Devi Temple or Mariamman Temple (Wat Khaek), Silom

 

سایر مومنان، ظرف‌هایی حاوی شیر برای تقدیم به لرد موروگا حمل می‌کنند. تایپوسام، جشنواره‌ای است که هیچ بیننده‌ی علاقه مند به شناخت و مشاهده‌ی فرهنگ هندو نمی‌تواند جذب آن نشود. جشن مهم دیگری که معبد سری ماهاماریامان را در مرکز توجه قرار می‌دهد، دیپاوالی ، یا جشن روشنایی است. معبد سری ماهاماریامان، سبک معماری ظریف و متنوعی دارد که چنانچه به عکاسی علاقه مند باشید، می‌توانید تمام روز در این جا از زوایا و پرسپکتیوهای مختلف عکس‌های جذابی بگیرید.

IMG-20160619-WA0015

Sri_Mariamman_Temple_in_Singapore

sri-mahamariamman-kl-painted-relief

ХРАМ ШРИ МАХАМАРИАММАН (Sri Mahamariamman Temple)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *