شادترین کشورهای جهان

هر سال موسسه U.N. Sustainable Development Solutions Network لیستی از خوشحال ترین کشورهای دنیا منتشر می کند. این لیست بر اساس 6 فاکتور تهیه می شود:

سرانه تولید ناخالص داخلی، امید به زندگی، حمایت اجتماعی، اعتماد و آزادی. همچنین مردم می توانند به کیفیت زندگی خود از 0 تا 10 نمره بدهند.

 

screen shot 2016-03-17 at 9.10.49 am

 

1- دانمارک

در لیست 2016 دانمارک خوشحال ترین کشور دنیاست چون در همه معیارهای مورد بحث رتبه بالایی دارد، امید به زندگی، درآمد، تحصیلات، اما مهمتر از همه این کشور به تولید انرژی های سبز بسیار متعهد است. (در سال 2014، 39.1 در صد انرژی این کشور از باد به دست آمده است.) در این کشور بیشترین میزان استفاده از دوچرخه وجود دارد. بخش قابل توجهی از خوشحالی در این کشور قطعا به دلیل احترام به سیاره ای است که روی آن قرار دارد. همچنین فاکتورهای دیگر از جمله: اعتماد، امنیت اقتصادی، آزادی، مشارکت مدنی و تعادل بین کار و زندگی موثر بوده اند. پس اگر برای شما این سوال پیش آمده که چقدر خوشحالید، از فکر کردن به آن دست بردارید و به دوچرخه سواری بروید!

denmark-superb-sea-and-sailing-boats

happiest-country-in-the-world-4

 

2- سوئیس

در سوئیس همه چیز به رفراندوم گذاشته می شود از تعداد روزهای مرخصی در سال گرفته تا اینکه چه تعداد مهاجر باید در کشور وجود داشته باشد. سالانه تعداد زیادی همه پرسی در این کشور برگزار می شود. این سیستم دموکراسی مستقیم باعث شده که سوئیسی ها حس مشارکت بالای در سرنوشت کشورشان داشته باشند. از مسائل محیط زیست گرفته تا حقوق بشر، حتی نصب چراغ راهنما در خیابان همه به همه پرسی گذاشته می شود. سوئیسی ها به درونگرا بودن معروف اند و این ممکن است برای گردشگرانی که بار اول به سوئیس می روند جالب نباشد. اما این احساس که صدای همه شنیده می شود نقش زیادی در خوشحال دارد. این سیستم سیاسی همچنین باعث شده زوریخ و ژنو جز قابل زندگی ترین شهرهای دنیا باشند.

3025546-poster-p-switzerland

SWITZERLAND0915-003

 

3- ایسلند

گزارش مربوط خوشحال ترین کشورهای دنیا در مورد ایسلند توضیحات مفصلی داده است. شاید به خاطر اینکه خیلی ها انتظار ندارند آن را در این لیست ببینند، به خصوص بعد از فروپاشی اقتصادی در سال 2007. اما رویارویی ایسلند با بحران اقتصادی و همچنین حمایت اجتماعی از عوامل تعیین این رتبه بوده اند. اکثر ایسلندی ها گفته اند در دوران بحران دوستان و خانواده تکیه گاه آنها بوده اند. و این، به گفته گزارش، در خوشحالی مردم ایسلند تاثیر زیادی داشته است. همچنین این کشور از لحاظ جاذبه های طبیعی مانند یک سیاره جداگانه است.

front_ban_iceland_foreveryoursdeposit1440x689

Iceland2008-Sudureyri

 

4- نروژ

در بین کشورهای این لیست نروژ بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی را دارد. پس پول هم بی تاثیر نیست!! اما در این کشور چیزهای دیگری وجود دارد که به آن این رتبه را داده است. دولت بسیار یکپارچه و اقتصاد پر رونق که بر پایه منابع طبیعی نروژ بنا شده است، حمایت اجتماعی و اعتماد به دولت، همه و همه در این رتبه تاثیر داشته است.

Cities_____A_city_in_Norway_086947_

norway-1

 

5- فنلاند

فنلاند همیشه در لیست بهترین نظام های آموزشی دنیا قرار دارد. معمولا فقط کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور بالاتر از آن قرار دارند. در این کشور احترام زیادی برای معلم ها وجود دارد و معلم ها باید حتما فوق لیسانس داشته باشند. سیستم آموزشی این کشور بیشتر بر اساس یادگیری تجربی است. همچنین اگر شما دانشگاه را تمام کرده و بیکار باشید دولت به شما تا زمانی که کار پیدا کنید کمک می کند.

Finland, province of Aland, Islands of Aland, region Mariehamn

Helsinki-Finland-hd

 

6- کانادا

تنها کشور قاره آمریکا که در این لیست قرار گرفته کانادا است و این که پول همه چیز نیست از اینجا ثابت می شود. چون سرانه تولید ناخالص داخلی در کانادا ده هزار دلار از آمریکا کمتر است.

Banff-Alberta-Canada-11

Canada-31-smalltabletRetina

 

7- هلند

علاوه بر رتبه هفتم در این لیست، هلند در مورد “انحراف خوشحالی” نیز در مقام اول قرار دارد. معنی این عبارت این است که “بین میزان رضایت خوشحال ترین و ناراحت ترین مردم این کشور کمترین اختلاف در جهان وجود دارد.”

cfc0f62700b3ed4ee2340e7e3945e036

هولندا

 

8- نیوزلند

نیوزلند بخش اعظم این رتبه را مدیون “حمایت اجتماعی” است. اینکه کسی را داشته باشید که موقع مشکلات بتوانید روی او حساب کنید نقش مهمی در میزان خوشحالی شما دارد. همچنین جاذبه های طبیعی استرالیا از جمله ساحل ها، باغ های انگور و کوه ها نیز در این رتبه بی تاثیر نبوده اند.

l-tekapo-001

New-Zealand

 

9- استرالیا

علاوه بر تعادل خوب بین زندگی و کار و میزان پایین استرس، استرالیایی ها یکی از بالاترین امید به زندگی ها را دارند: 83 سال. در سیستم آموزشی این کشور تاکید زیادی بر ورزش از سنین پایین می شود.

Sydney Opera House and Ferry

adventures-by-disney-asia-afica-and-australia-australia-hero-01-sydney-harbour

 

10- سوئد

سوئد از رتبه هشتم در سال گذشته به رتبه دهم سقوط کرده است اما هنوز در ده کشور اول قرار دارد. سرانه تولید ناخالص داخلی بسیار بالاست که با همسایه های شمالی تقسیم می شود. البته این تنها دلیل نیست. قانون 6 ساعت کار در روز، مرخصی برای مادران و پدران با پرداخت حقوق، و مراقبت رایگان از کودکان نشان می دهد که سوئدی ها تعادل خوبی بین زندگی و کارشان ایجاد کرده اند.

sweden (1)

sweden

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *