معرفی کلیسایی تاریخی در بلغارستان (کلیسای بویانا)

کلیسای بویانا

کلیسای بویانا بلغارستان یکی از کلیساهای ارتودوکس بازمانده از معماری‌های قرون‌وسطای بلغارستان است که در دامنه‌های کوه ویتوشا، در حومه شهر صوفیه پایتخت بلغارستان و در منطقه بویانا واقع‌شده است. این بنا در سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. کلیسای بویانا یکی از معدود آثار تاریخی است که از قرون‌وسطی تا به امروز دست‌نخورده باقی‌مانده است.

Boyana_Church_1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

ساختمان این کلیسا در سه مرحله ساخته شد: بال شرقی این کلیسای دوطبقه در قرن دهم و یازدهم ساخته شد، سپس و در قرن سیزدهم، در روزهای امپراتوری دوم بلغارستان بال میانی به آن افزوده شد، و نهایتاً در اواسط قرن نوزدهم و با گسترش ضلع غربی کلیسا، این بنا به شکل امروزی خود درآمد. اما بویانا شهرت جهانی خود را مدیون نقاشی‌های روی دیواره‌هایش هست که از سال 1259 تا به امروز در آن خودنمایی می‌کنند، نقش‌هایی که به زیبایی هرچه‌ تمام‌تر دستاوردهای فرهنگی بلغارستان در قرون‌وسطی را به نمایش کشیده‌اند.

Boyana_Church_E1

026_001_Boyanski_cherkvi

 

بیش از 240 نگاره در این کلیسا وجود دارند که تک‌تک آن‌ها ارزش هنری و تاریخی بالایی دارند. تصویرهایی از سباستاکراتر کلاین  و همسرش دسیسلاوا ، کنستانتین تیک آسن، و تزاریتسا آیرن قدیمی‌ترین نقاشی‌های کلیسا هستند که تا به امروز حفظ‌شده‌اند. 18 نقاشی ایوان غربی کلیسا تصاویری از زندگی سنت نیکلاس را نشان می‌دهند، یکی از حامیان اصلی کلیسا. همچنین قدیمی‌ترین پرتره‌ی موجود از ایوان ریلا، اولین زاهد بلغار که صومعه ریلا را پایه‌گذاری کرد، در میان نقاشی‌های پاکان کلیسای بویانا قرار دارد.

BOIANSKATA CHARKVA 040

Besides the first layer of 11th-12th century frescoes, of which only fragments are preserved, and the famous second layer of murals from 1259, Boyana Church also has a smaller number of later frescoes from the 14th and 16th-17th century, as well as from 1882. A total of 89 scenes with 240 human images are depicted on the walls of the church, and 18 of those - located in the narthex - depict the life of Saint Nicholas. Two highly revered Bulgarian saints are also represented in the narthex - St. John of Rila (the oldest surviving representation of the saint) and St. Paraskeva (Petka).

 

بازدید عموم از کلیسای بویانا در سال 1954 به بهانه حفاظت و بازسازی آن ممنوع اعلام شد و پس از گذشت چندین دهه در سال 2006 تنها بخشی از آن به روی بازدیدکنندگان باز شد. این بنا در سال 2008 و به دستور وزیر فرهنگ وقت بلغارستان به‌طور کامل به روی بازدیدکنندگان گشوده شد.

maxresdefault

sofia_44

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *