معرفی موزه دبی

 

موزه دبی

هدف اصلی از پیدایش این موزه عرضه و ثبت زندگی سنتی  بوده که بخش عمده‌ای از آن با سرعت در حال محو شدن است.

Al_Bithnah_Fort_Side_View,_Fujairah,_UAE

al_fahidi_fort

destinations-dubai-museum-hero

 

یکی از معالم بارز وتاریخی و جاذبهٔ گردشگری شهر دبی ویکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است که سالیانه تعدادی زیادی از گردشگران از مناطق داخل و خارج امارات به سویش می‌شتابند. «موزه دبی» یکی از دیدنی‌های مهم این شهر است. در این موزه، مدل‌های زنده، نماهای زندگی روزمره مردم قدیم امارات را به تصویر می‌کشند. یک بازار شلوغ، یک مدرسه اسلامی، زندگی بیابان نشینی در شب و زندگی ماهیگیران از جمله این نماها می‌باشند.

5

7-Things-to-do-in-Dubai-on-a-Layover-heritage-village-dubai-840x560

 

این موزه در سال ۱۹۷۱ در داخل قلعه‌ای بنام قلعه فهیدی دائر گردیده‌است. این قلعه در سال ۱۷۸۷میلادی برای محافظت از شهر در برابر دشمنان بنا گردیده‌است. از آنجا که این بنا قدیمی‌ترین ساختمان شهر بوده، مدتها از آن برای سکونت حاکمان وقت دبی و مقر حکومتی استفاده می‌شده‌است تا اینکه در سال ۱۹۷۰ جهت استفاده موزه بازسازی گردید.

20150504_131441

238045205_Wax Model inside Dubai Museum

 

افزایش و استقرار سایر اتاقها و نگارخانه‌های موزه در سال ۱۹۹۵ صورت گرفت. تصاویر رنگی و جذاب، همراه با مدل‌های زنده، صدا و جلوه‌های ویزه بصورت کاملاً روشن زندگی مردم را قبل از کشف نفت در این منطقه به نمایش در می‌آورد. نگارخانه‌ها نیز تصاویری از خور دبی، خانه‌های عربی قدیمی، مساجد، بازارها، باغ‌های خرما، زندگی ساحل نشینان و بیابان نشینی را به نمایش گذاشته‌اند. یکی از زیباترین این تصاویر، تصویر مربوط به استخراج مروارید از اعماق آب دریا می‌باشد که در آن چند تاجر مروارید، سنگ‌های وزنه، ترازو و غربال مخصوص این کار دیده می‌شوند.

bastakiya

dubai_02_dubai_museum_04_water_tank

 

این قلعه در نوع خود، یک موزه نظامی سحرآمیز نیز می‌باشد. در این موزه مجموعه جالبی از اقلام تاریخی از جنس مس، مرمر سفید و مصنوعات سفالی پیدا شده در قبرهایی متعلق به حدود ۴۰۰۰ سال پیش در معرض دید عموم قرارداده شده‌است. باستان شناسان در سال‌های اخیر موفق به بیرون آوردن صدها نمونه مصنوعات دست ساز از قبیل ظروف سفالی، اسلحه‌ها و سکه‌های متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح (ع) از دل خاک شده‌اند. این کشفیات اکنون در بخش باستان‌شناسی موزه نگه داری می‌شوند. ساعات بازدید از موزه: ۳۰/۸صبح تا ۳۰/۷ عصر (شنبه تا پنج شنبه) جمعه‌ها: ۲ بعد از ظهر تا ۳۰/۷ عصر است.

dubaimuseumfort

dubai-museum-housed-in-old-al-fahidi-fort-photo_1510333-770tall

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *