معرفی مسجد جمیرا / دبی

در مطلب زیر ما برای شما یکی از زیباترین مساجد در امارات را به شما معرفی می کنیم

مسجد جمیرا

نام یک مسجد در دبی، امارات عربی متحده است. گفته می‌شود که مسجد جمیرا عکاسی‌شده‌ترین مسجد دبی است. این مسجد در محلهٔ جمیرا قرار دارد. این مسجد با یک گنبد به ارتفاع ۱۶ متر، و دو مناره مرتفع بطول تقریبی ۴۰ متر، و منبری بسیار مجلل، نمونه‌ای از معماری نوین اسلامی است. در نماسازی این مسجد از سنگهای ممتاز به رنگ کرمی مایل به صورتی استفاده شده‌است. تصویر این مسجد بعنوان یکی از نمادهای شهر بر روی اسکناس‌های ۵۰۰ درهمی چاپ شده‌است.

42-32305505-1680x1050

60635-Jumeirah-Mosque

 

در بین مساجد شهر دبی به عنوان بهترین مسجد این شهر شناخته شده است. این مسجد علاوه بر بُعد مذهبی و فرهنگی، مکانی مناسب برای بازدید توریست ها نیز می باشد. معماری اسلامی و کلاسیک این مسجد از اولین دوران طلایی اسلام که فرمانروایی مصری حکمرانی این شهر را بر عهده داشت به یادگار مانده است.

August 04. Interior of the dome and main chandelier of the Jumeirah Mosque located on Beach road. August 04, Dubai. United Arab Emirates (Photo: Antonie Robertson/The National)

Dubais-jumeirah-mosque-wallpaper

 

این مسجد در طول ۱۰ سال گذشته بازسازی شده و در سال ۱۹۷۸ با ساختار سنگی سفید زیبا افتتاح شد. مسجد جمیرا تنها مسجدی است که در ۶ روز هفته به غیر از جمعه ها، درهای آن به روی بازدیدکنندگان باز است. حتی غیر مسلمانان هم می توانند از این مسجد بازدید کنند.

DXB Dubai Jumeirah Beach - Jumeirah Mosque 01 3008x2000

DXB Dubai Jumeirah Beach - Jumeirah Mosque domes detail 01 3008x2000

 

معماری این مسجد از نمونه معماری های اسلامی است که دارای یک گنبد بزرگ ۱۶ متری و مناره های ۴۰ متری می باشد. روی گنبد و مناره های این مسجد اشکال زیبای هندسی با ظرافت تراشیده شده که بر جذابیت ابن اثر تاریخی می افزاید. البته از کنار منبر پر شکوه مسجد نیز نمی توان به راحتی گذر کرد.

jumeirah_mosque_in_dubai-wide

Jumeirah-Mosque (1)

 

بازدید از این مسجد فرصت مناسبی برای درک فرهنگ و مذهب امارات خواهد بود. مرکز شیخ محمد تورهایی برای بازدیدکنندگان این مسجد برگزار می کند که شما برای استفاده از این تورها نیازی به رزرو ندارید، فقط باید راس ساعت ۹:۴۵ در ورودی مسجد جمیرا حضور داشته باشید. هر تور ۷۵ دقیقه طول می کشد. بهتر است لباس مناسب بپوشید هرچند می توانید لباس های سنتی نیز اجاره کنید.

JUMEIRAH-MOSQUE

Jumeirah-Mosque-60632

 

نمای این مسجد باشکوه از سنگهای مرغوب کرم مایل به صورتی ساخته شده است. به دلیل چراغانی و نورپردازی های ویژه، این مسجد در زمان غروب خورشید و شب بسیار جذاب و دیدنی است. در ورودی مسجد نقاشی هایی وجود دارد که در زمینه ای آبی خودنمایی می کنند.

Jumeirah-Mosque-Facade-At-Night

jumeirah-mosque-night-dubai

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *