برترین بناهای باستانی دنیا (معبد کرنک)

مجتمع معبد کرنک

بیشتر به عنوان کرنک شناخته می‌شود، شامل ترکیب گسترده‌ای از معابد کهن، کوچک، برج‌ها و ساختمان‌های دیگر مربوط به مصر باستان است. ساختن این مجموعه در زمان سلطنت سنوسرت یکم در دوران پادشاهی میانه آغاز شد و در دوره بطلمیوسی ادامه پیدا کرد، اگر چه بسیاری از ساختمان‌های موجود از زمان پادشاهی نوین هستند. نام مجموعهٔ کرنک گرفته شده از روستایی به نسبت جدید در نزدیکی آن به نام الکرنک در حدود ۲٫۵ کیلومتری شمال لوکسور (اقصر) است.

13

43520-egyptian-ruins963-e1363105725356

 

این مجموعه،یک موزه وسیع در هوای آزاد است و بزرگ ترین مکان مذهبی باستانی در جهان است. اعتقاد بر این است که این مکان،دومین مکان پر بازدید تاریخی در مصر پس از مجموعه اهرام جیزه در نزدیکی قاهره است. کرنک از چهار بخش اصلی تشکیل می شود که در حال حاضر تنها بزرگ ترین آن برای عموم و مردم باز است. کرنک بیشتر به عنوان حوزه ی آمون-رع شناخته شده، زیرا این تنها قسمتی است که بیشتر بازدید کنندگان به طور معمول می بینند. سه قسمت دیگر،حوزه ی موت،حوزه ی مونتو و معبد آمنحوتب چهارم بر همگان بسته شده‌اند. همچنین چند معبد کوچک و محراب به حوزه موت، حوزه آمون-رع و معبد اقصر یا معبد لوکسور متصل شده‌اند.
حوزه موت بسیار باستانی است؛ این حوزه اختصاص داده شده به زمین و خدای آفرینش، ولی هنوز این حوزه ترمیم نشده است. معبد اصلی، نابود شده بود و قسمتی از آن بدست هتشپسوت ترمیم شده بود.اگر چه فرعون دیگری اطرافش را به منظور تغییر مرکز یا جهت گیری منطقه ی مقدس،ساخت؛شاید خیلی از بخش های آن از ساختمان برداشته شده و برای ساختمان های دیگر استفاده شده باشد. تفاوت کلیدی بین کرنک و بسیاری از معابد و مکان های دیگر مصر این است که در طول زمان توسعه یافته و مورد استفاده قرار گرفته است. ساخت معابد در دوران پادشاهی میانه مصر آغاز شد و در دوران بطلمیوسی ادامه یافت. تقریبا سی نفر از فراعنه به ساختمان هایشان کمک کردند و قادر ساختند تا به یک اندازه،پیچیدگی و تنوعی برسد که در هیچ مکان دیگری یافت نمی شود. بعضی از ویژگی های منحصر به فرد کرنک واقعا بی نظیر اند، ولی اندازه و تعداد ویژگی ها سخت و طاقت فرسا هستند. یکی از معروفترین مناظر کرنک، راهروی بزرگ هیپوستل در حوزه ی آمون-رع است، یک راهروی بزرگ با مساحت ۵٬۰۰۰ متر مربع و ۱۳۴ ستون عظیم در ۱۶ ردیف منظم. ۱۲۲ تا از ستون ها دارای ۱۰ متر ارتفاع اند و بقیه ی ۱۲ ستون،دارای ۲۱ متر ارتفاع و با قطری بیش از ۳ متر هستند. فرسب های سقف این ستون ها با ۷۰ تن وزن تخمین زده می شوند.

201571615545962a

Karnak_temple_9463

karnak-10

 

در چشم جمعیت اکثراً بی‌سواد مصریان باستان، این مکان تنها می‌توانست جایگاه خدایان قلمداد شود. معبد کارناک، یکی از بزرگ‌ترین ساختمان مذهبی ای است که تا به حال ساخته شده است. زائران امروزه این معبد را عمدتاً گردشگران تشکیل می‌دهند. این سلسله معابد، مکانی به وسعت 200 هکتار را در خود پوشش داده و محوطه مقدس آمون به تنهایی 61 هکتار است . سالن ستون دار آن، با وسعت 54000 فوت مربع با 134 ستون ، هنوز هم بزرگ‌ترین اتاق هر ساختمان مذهبی در جهان است . علاوه بر محراب اصلی، که با عنوان حوزه آمون شناخته می‌شود ، چند معبد کوچک‌تر و یک دریاچه وسیع مقدس نیز در این منطقه وجود دارد .

karnak-pillars-1by7

Karnak-Temple

Karnak-Temple-In-Egypt-21

 

تفاوت اصلی کارناک و باقی معابد و سایت‌های موجود در مصر، مدت زمانی است که برای ساخت آن صرف شد. ساخت معابد در دوره مرکزی پادشاهی مصر شروع شده و تا دوره بطلمیوس ادامه پیدا کرد. در حدود 30 فرعون در ساخت بناها سهم داشته و آن را به اندازه، پیچیدگی و گستردگی ای که در جای دیگری نمونه‌ای مشابه نداشت رساندند. تعداد کمی از خصوصیت‌های کارناک منحصربه‌فرد هستند، ولی اندازه و تعداد قسمت‌های آن خارق‌العاده هستند. خدایانی که در آن وجود دارد، از برخی از خدایان اولیه، تا خدایانی که در دوره‌های بسیار جدید تمدن مصری پرستیده می‌شد متفاوت هستند. با وجود اینکه الآن اثری از آن وجود ندارد، ولی معبد قدیمی ای که توسط آمنهوتپ چهارم آخن آتن (Akhenaten) نیز ساخته شده بود، در آن قرار داشت.

Luxor - Karnak temple holy scrabble

luxor-and-karnak-temples

temple_of_karnak_1366_x_768

The doubl  statue of Ramses II in Luxor-temple

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *