برترین بناهای باستانی دنیا (آنگکور وات)

انگکور وات

نام مجموعه‌ای از معابد است که در اوایل سدهٔ دوازدهم برای شاه سوریاوارمان دوم در انگکور در کامبوج ساخته شد تا پرستشگاه حکومتی و پایتخت او قرار گیرد. این معبد که در ابتدا معبدی هندو بود و به ویشنو، خدای هندیان تقدیم شده بود پس از ورود آیین بودا به معبدی بودایی بدل شد. انگکور وات که تا به‌امروز به‌خوبی حفظ شده است هنوز هم تنها پرستشگاهی است که از زمان ساختش تا کنون به عنوان یک مرکز مذهبی استفاده می‌شود. این معبد بزرگترین بنای مذهبی در جهان است و معماری اصیل خمری را می‌توان در آن مشاهده نمود. انگکور وات که اصلی‌ترین جاذبهٔ گردشگری کامبوج است، نشان ملی آن کشور نیز به‌شمار می‌آید و طرح آن بر روی پرچم کامبوج نیز نقش بسته است. «انگکور وات» ترکیبی امروزی به معنای «پرستشگاه شهر» است. «انگکور» شکل بومی کلمهٔ نوکور است که از واژهٔ سانسکریت ناگارا (नगर) به‌معنای پایتخت یا شهر گرفته شده و «وات» نیز واژهٔ خمری برای معبد است. پیشتر این معبد به Preah Pisnulok شناخته می‌شد که لقب پس از مرگ بنیان‌گذارش شاه سوریاوارمان دوم بود.

angkor wat sunset hdr

Angkor.Wat.original.2783

Angkor Temple in Cambodia

 

برج اصلی این معبد که ۶۵ متر ارتفاع دارد، توسط ۴ برج کوچک‌تر و مجموعه‌ای از حصارها احاطه شده است. اما نکته‌ی جالب این که نمای کلی این سازه، با الهام از “کوهستان مِیرو” (Meru) ساخته شده است کوهستانی مقدس و افسانه‌ای در اساطیر هند که گفته می‌شود آن سوی کوه‌های هیمالیا قرار گرفته است. این کوه نیز همچون کوه المپ اساطیر یونان باستان، به عنوان سکونت‌گاه خدایان شناخته شده است.

Angkor_Wat

Angkor_wat_2381155k

angkor-wat (1)

 

این معبد باستانی در داخل شهر انگکور واقع شده است. شهری که به عنوان پایتخت “امپراتوری خمرها” (Khmer Empire) شناخته می‌شود. اما این روزها این شهر نیز در جریان زندگی مدرن امروزی تغییر شکل داده و نمایی متفاوت یافته است. هر چند باید گفت این شهر هنوز هم میزبان صدها معبد کوچک و بزرگی است که یادآور آن دوران کهن و فراموش شده هستند. در گذشته، جمعیت این شهر کمی بیش از یک میلیون نفر بود. باید اشاره کرد که این شهر تا پیش از انقلاب صنعتی، در شمار بزرگ‌ترین شهرهای جهان جای داشت.

Angkorwat(rear)

Angkor-Wat

ANGKOR-WAT-3-CAMBODIA

Angkor-Wat-Wallpaper-HD-1024x576

 

اطراف این معبد توسط خندقی احاطه شده است که ۲۰۰ متر پهنا و ۴ متر عمق دارد. این خندق محوطه‌ای در حدود ۵ کیلومتر را در محاصره‌ی خود گرفته است. خندق فوق وظیفه‌ی خطیر محافظت از معبد را برعهده داشته است البته به شیوه‌ای متفاوت، در واقع این خندق، به استحکام  پایه‌ و شالوده‌ی اصلی این سازه کمک کرده و از بالا رفتن یا کاسته شدن سطح آب و نفوذ آّب‌های زیر زمینی به فونداسیون سازه، جلوگیری به عمل می‌آورده است.

Angor-Wat-from-a-helicopter-Siem-Reap-Cambodia-2013-12-01-10-42-24

background_full

 

ساخت معبدی با چنین وسعتی عظیم، کاری سخت و زمان بر بوده است. کاری قابل توجه که نیازمند استخراج منابع فراوانی از معادن سنگ و ماسه، کارگران دقیق و محتاط و البته مقدار فراوانی عملیات حفاری بوده است. به عنوان نمونه برای ساخت خندق، ۱.۵ میلیون متر مربع ماسه مصرف شده، همچنین کارگران باید بخش قابل توجهی گل و لای را جابجا می‌کردند، کاری که می‌بایست توسط هزاران نفر انجام می‌شد.

Buddhist_monks_in_front_of_the_Angkor_Wat

Cambodia-2013-463_web-lrg

 

در واقع ساخت این سازه همچون چالشی بزرگ، پیش روی سازندگان آن قرار داشته است. آنها برای استحکام بیشتر، در ساخت معبد از “لاتریت” یا خاک سرخ (laterite) استفاده کردند، خاکی که اگر چه در ابتدا نرم است، اما در مجاورت نور خورشید به ماده‌ای بسیار سخت تبدیل می‌شود. سطح معبد را نیز با پوششی از سنگ‌های آهکی روکش کردند، پوششی که برای ساخت حجاری‌های معروف این معبد، بسیار مناسب و ایده‌آل بود. بلوک‌های سنگ آهک از تپه‌های کولن (Kulen) در ۳۰ کیلومتری شمال آورده می‌شد. بر طبق تحقیقات اخیر، مشخص شده که این بلوک‌ها، توسط شبکه‌ای از کانال‌ها به محل ساخت بنا منتقل می‌شده است.

Tourist Sat Watching Sunrise at Angkor Wat, Cambodia. This tourist managed to find a quiet spot to watch the sunrise at Angkor Wat, however turning to look the other way there are several hundred tourists experience their own sunrise at Angkor Wat, the most famous of the temples at Angkor. Angkor Wat was built during the 12th century by Suryavarman II. Although Angkor Wat was initially dedicated to the Hindu God Vishnu, it is now a buddhist temple. Angkor Wat is the most famous temple, and as such is top of most tourists 'must see' list and gets extremely packed with tourists for sunrise and sunset. Goes without saying, however, no trip to the Angkor Temples is complete without a sunrise at Angkor Wat.

 

بخش اعظم جذابیت هنری این معبد به کتیبه‌ها و نقوش برجسته‌ای باز می‌گردد که عمدتا داستان‌های دو حماسه‌ی معروف هندوها، یعنی “مهابهاراتا و رامایانا” را به تصویر کشیده‌اند. در این میان یکی از این کتیبه‌ها داستان نبرد لانکا (Lanka) را بازگو می‌کند، داستانی از رامایانا (Ramayana ) که مبارزه‌ی راما (Rama)، هفتمین تجسم ویشنو و دشمن او یعنی دیوی ده سر به نام راوانا (Ravana) را بیان کرده است. و دیگری ماجرای نبرد “کوروک‌شیترا” (Kurukshetra) است، حماسه‌ای دیگر از مهابهاراتا که روایت‌گر داستان نبرد دو خانواده بر سر تصاحب تاج و تخت سلطنت بر شهر “هاستیناپور” (Hastinapura) است.

Post Processing MLiu

ph-tempn-t-angkorwat

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *