زیباترین بیابان های دنیا

صحرای اطراف وادی روم (Theeb)

بیابان های وادی روم اردن مملو از صحنه های چشم نواز و زیبا استو.

تصاویر بیابان های وادی روم اردن مدت هاست که برای تبلیغ هرچه بیشتر صنعت گردشگری این کشور مورد استفاده قرار می گیرند. این منطقه 74 هزار هکتاری مملو از صحنه های چشم نواز و زیبا است. امروزه قسمت های با دسترسی آسان به راحتی توسط گردشگران مختلف مورد بازدید قرار می گیرند اما همچنان با کمک یک بادیه نشین می توان به نقاطی کمتر دیده شده نیز سرک کشید.

lets-travel-to-jordan-wadi-rum-desert-with-anthon-jackson-6

Mountain_in_Wadi_Rum,_Jordan

صحرای Namib

تپه های شنی صحرای Namib از رنگ زرد تا نارنجی و قرمز تشکیل شده است

در طول سفر به این صحرا می توانید شاهد تپه های شنی از رنگ زرد تا نارنجی و قرمز باشید. در قسمت هایی از نامیب شاهد سنگ هایی با رنگ های عجیب از بنفش تا زرد براق خواهید بود. این صحرا مساحتی به وسعت 81 هزار کیلومتر مربع دارد و در جنوب غربی آفریقا واقع شده است. این بیابان در قسمت های بیشتر آن فاقد سکنه می باشد اما در آن می توانید شاهد کرگدن سیاه، چیتا و گوره خر باشید.

31NAMIBIAJP5-superJumbo

dsc_0691.T0

namib-desert-dune-walking-in-the-namib-desert-at-sossusvlei-in-namibia

صحرای بزرگ، شمال آفریقا

صحرای بزرگ در شمال آفریقا از تپه های شنی، فلات های سنگی و دره های خشک تشکیل شده است.  بزرگ ترین صحرای داغ جهان در 10 کشور شمال آفریقا گسترده شده است و مساحتی به وسعت نه میلیون و چهارصد هزار کیلومتر مربع دارد که تقریبا به اندازه کشوری مانند چین است. این بیابان از تپه های شنی، فلات های سنگی و دره های خشک تشکیل شده است. راه های آبی آن نیز متناوبا جاری می شوند و به رود نیل در مصر می پیوندند.
مردم ساکن در این بیابان شامل بربرها در مراکش و مناطقی مانند موریتانی هستند. بسیاری از قسمت های این بیابان در لیبی، الجزایر و مصر در حال حاضر برای بازدید گردشگران ممنوع بوده اما کاروان ها با استفاده از شترها این گردشگران را به تپه هایی مانند Merzouga و Zagora می برند تا شب ها در زیر آسمان صاف اوقات خود را در نهایت آرامش سپری کنند.

desert-sunset-sand-camel-sky-cloud-nature-1920x1200-wallpaper485620

sahara-desert

صحرای Atacama

صحرای Atacama دارای دمای بسیار بالا در طول روز و دمای زیر صفر در شب است. به طور کلی به مناطقی صحرا گفته می شود که میزان بارندگی در آن ها در طول یک سال کمتر از 250 میلی متر است. اما صحرای آتاکاما که در سه کشور شیلی، پرو بولیوی و آرژانتین گسترده شده سالیانه کمتر از یک میلی متر باران دریافت می کند. در این بیابان با توجه به دمای بسیار بالا در طول روز و دمای زیر صفر در شب شاهد یکی از سخت ترین اوضاع جوی خواهید بود. تنها گونه های کمی از گیاهان و جاندارانی مانند کاکتوس و یا روباه خاکستری آمریکای جنوبی توانایی زنده ماندن در این منطقه را دارند. در این بیابان می توانید دریاچه های نمک و یا آسمان پر ستاره و روشن را نظاره گر باشید.

mwcl_panBeletsky

Alto-Atacama-Excursion-by-Mountain-bike

3003914

بیابان Sonoran در آمریکا و مکزیک

بیابان Sonoran در آمریکا و مکزیک تنها منطقه در جهان است که کاکتوس saguaro  در آن رشد می کند. این صحرا که قسمت هایی از آریزونا، کالیفرنیا و مکزیک را پوشش می دهد شامل نواحی حفاظت زده بی شماری مانند دره Coachella، پناهگاه حیات وحش ملی و پارک ملی درختان Joshua است. علی رغم ظاهر خشن محیطی، گیاهان و حیوانات زیادی در این منطقه رشد می کنند. این بیابان تنها منطقه در جهان است که کاکتوس saguaro  در یک منطقه وحشی در آن رشد می کند. از سوی دیگر حیواناتی مانند شغال ها و مرغ مگس خوار و 1000 گونه متفاوت دیگر نیز در این منطقه زیست می کنند.

Sonoran-Desert-3

Sonoran-Desert-1

Sonoran_Desert_N_of_Phx_AZ_40951

ربع الخالی شبه جزیره عربستان

بیابان ربع الخالی کلیشه ای ترین صحرای جهان است که از خطوط مارپیچ تپه های شنی تشکیل شده است.
عنوان ربع الخالی یا همان محله خالی از سکنه به خوبی گویای همه چیز در خصوص این بیابان است. با وسعت 650 هزار متر مربع، این بیابان در کشورهای عربستان صعودی، عمان، امارات متحده عربی و یمن گسترده شده است. شاید این بیابان را بتوان کلیشه ای ترین صحرای جهان به حساب آورد که از خطوط مارپیچ تپه های شنی تشکیل شده است. این بیابان توسط کاوشگر آن Wilfred Thesiger که در سال 1946 پیمایش آن را آغاز کرد و توسط بادیه نشینان راهنمایی می شد. شهرتی جهانی پیداکرد و در حال حاضر آرشیوی از تصاویر آن در موزه آکسفورد قرارگرفته است. امروزه این بیابان به راحتی توسط گردشگران جدید مورد بازدید قرار می گیرد.

empty-quarter-06

Rub_al_khalid_sunset_nov_07

rub_al-khali05

دره مرگ، آمریکا

دره مرگ یکی از گرم ترین مناطق روی زمین به شمار می آید. سونوران هرچه که باشد از نقطه نظر وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی در مقابل دره مرگ کم می آورد. گرم ترین، سردترین و البته خشک ترین منطقه آمریکای شمالی که بومیان منطقه از آن با عنوان tümpisa  یاد می کنند. همان دره مرگ است که در منطقه شرقی کالیفرنیا قراردارد. در دوران کشف طلا هنگامی که 13 جوینده طلا در اولین کاوش جان خود را از دست دادند این نام به این منطقه نسبت داده شد. این منطقه یکی از گرم ترین مناطق روی زمین به شمار می آید که به علت ارتفاع کم (86 متر پایین تر از سطح دریا) و کوه هایی که در اطراف آن گرما را به تله می اندازند دمای هوا غالبا در آن بیش از 49 درجه سانتی گراد است.

MR0101

r2_cs625329.vk.me_jBe99tayZXk_bfb889e3

weathering-m

Antarctica قطب جنوب

به علت عدم بارش در منطقه Antarctica  این قاره جنوبی را می توان به عنوان یک صحرا به شمار آورد. اگرچه دمای هوا در این منطقه به 89- درجه سانتی گراد هم می رسد اما عدم بارش بدان معناست که این قاره جنوبی را می توان به عنوان یک صحرا به شمار آورد. با وسعتی که حرکت وال های عظیم الجثه در آب های سرد را یادآور می شود و یا تداعی کننده تکه های بزرگ یخ است شاهد شکل هایی زیبا از این یخ های غول پیکر هستیم که به علت وزش باد و برخورد آب شکلی خاص به خود گرفته اند.

Fryxellsee_Opt

Antarctica-1

Magic Palace

صحرای Gobi

دمای هوای صحرای گبی در طول شب بسیار پایین و در طول روز دارای هوایی خشن و سوزان است. صحرای گبی قسمت هایی از نواحی جنوبی مغولستان و نواحی شمال غربی چین را در قالب مناطق بدون پوشش و نیمه بیابانی تحت سیطره خود درآورده است. دمای هوا در طول شب بسیار پایین بوده و در طول روز نیز شاهد آب و هوایی خشن و سوزان هستیم. با این اوصاف این بیابان ها محل زندگی گونه های متعدد جانوری مانند شترهای بلخی است. از سوی دیگر اینگونه اعلام شده که اولین تخم های دایناسورها در این منطقه یافت شده اند.

9b803474faca93ef1629bab630094a41040b1bbf_original

gallery

صحرای Taklamakan

صحرای Taklamakan دارای پوشش گیاهی محدودی می باشد. صحرای Taklamakan توسط نواحی Tien Shan، Pamiras و رشته کوه های Kunlun احاطه شده و شامل تحته های سنگی و شنی با ارتفاع هزار فوت است. پوشش گیاهی محدودی در این منطقه مشاهده می شود اما خبری از جمعیت دائمی در این منطقه نیست و تنها شکارچیان اندک و جمعیت های پراکنده مشاهده می شوند.

China-Silk-Road-01

Taklamakan-d12

Takla-Makan-Desert

دشت لوت، ایران

دشت لوت یکی از گرم ترین و خشک ترین نواحی جهان است. دشت لوت نیز در کشور عزیزمان ایران قراردارد تا به نوعی شاهد بیابان خالی از سکنه در این قسمت باشیم. این مکان یکی از گرم ترین و خشک ترین نواحی جهان است و گرم ترین منطقه آن گندم بریان نامیده می شود که در واقع ناحیه ای عظیم پوشیده شده از گدازه های تیره رنگ است.

Lut_Desert_Yardangs_by_Hadi_Karimi

iran_19

8898_525

دشت کویر ایران

دمای هوا در تابستان در دشت کویر ایران  از 50 درجه سانتی گراد فراتر می رود. بزرگ ترین صحرای نمک در قسمت شمال شرقی ناحیه میانی ایران، 390 کیلومتر گستردگی دارد و از کریستال های نمکی که به علت عدم بارش باران به وجود آمده اند تشکیل شده است. جوامع بشری به نواحی حاشیه ای آن محدود می شوند و یکی از آخرین محل های زندگی گربه سانان بزرگ مانند چیتا بوده است. دمای هوا در تابستان از 50 درجه سانتی گراد فراتر می رود و مکان های زیادی برای اقامت وجود ندارند.

50

دشت کویر (6)

دشت کویر (7)

صحرای Thar

صحرای Thar از نواحی شنی و بدون آب و علف پوشیده شده و درختانی مانند اقاقیا در آن یافت می شود. با پوشش قسمت هایی از راجستان در هند و پنجاب و سند در پاکستان، صحرای بزرگ هند را باید قسمتی از مسیر اصلی کاروان ها از دهلی به شمار آورد. این صحرا از نواحی شنی و بدون آب و علف پوشیده شده و درختانی مانند اقاقیا در آن یافت می شود.  این ناحیه کاملا با آنچه از قصرهای راجستان در بروشورهای تبلیغاتی مشاهده می کنید تفاوت دارد اما اسب سواری همچنان در آن به عنوان یک سرگرمی به شمار می آید. Thar desertجمعیت مسلمان و هندو به زبان های مختلفی مانند Sindhi,Lahnda و Mawari  در این منطقه صحبت می کنند.

1106141-0-thar3

girls_in_desert

Thar_Khuri

Champange-Sundowner-TS

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *