زیباترین مساجد استانبول

استانبول تنها شهری در دنیا است که در دو قاره قرار گرفته و دریا آن را به دو قسمت تقسیم می‌کند. این شهر زیبا، شهرت خود را مدیون تنگه‌ی بسفر است که از وسط شهر می‌گذرد. کنستانتین، امپراتور روم به این شهر علاقه پیدا کرد و تصمیم گرفت که آن را به همراه رم به عنوان پایتخت امپراتوری خود انتخاب کند. سپس آن را کنستانتینوپل به معنای «شهر کنستانتین» نامید که قسطنطنیه نیز نامیده می‌شود. در این مقاله با ده مسجد زیبای استانبول آشنا می‌شویم.

مسجد ایاصوفیه

4e1b2a1a-556b-463e-9366-20a2586966d1شهر استانبول که به عنوان یک مستعمره‌نشین یونانی و به سبک غربی ساخته شده است، تا قبل از امپراتوری عثمانی، هیچ نشانی از معماری شرقی در آن دیده نمی‌شد. به مدد میراث تاریخی باشکوهش، امروزه استانبول ترکیب بی‌نظیری از معماری شرقی و غربی را به نمایش می‌گذارد.

این فرهنگ آمیخته به وضوح در مسجد ایاصوفیه قابل مشاهده است. این مسجد که ابتدا به عنوان یک کلیسا ساخته شده و سپس به مسجد تبدیل شده است، نشانه‌ای از هر دو آیین را در بر دارد. از آنجایی که این مسجد، میراث مشترک نسل‌ها و نژادهای گوناگون است، امروزه به عنوان یک موزه به خوبی حفظ و نگهداری می‌شود. ایاصوفیه در واقع هم مهم‌ترین کلیسای استانبول و هم مهم‌ترین مسجد این شهر به حساب می‌آید اما از آنجایی که رسما به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن را نمی‌توان در فهرست مساجد این شهر قرار داد.

مسجد آبی

701b7e93-d82f-49c5-b2b3-62e8aebf91edاین مسجد که به دوران امپراتوری عثمانی تعلق دارد، یکی از نمونه‌های بی‌نظیر و چشم‌گیر معماری و یکی از سه جاذبه‌ی گردشگری مهم در استانبول به شمار می رود. همه‌ی گردشگران به خوبی این مسجد آبی را که نام اصلی‌اش مسجد سلطان احمد است، می‌شناسند. این مسجد به کاشی‌کاری‌های زیبایش شهرت دارد. در فصول پر‌گردشگر سال، صف‌های طولانی گردشگران جلوی این مسجد، انتظار بازدید از آن را می‌کشند. یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن این مسجد، پارک سلطان احمد است. استخری که در وسط این پارک قرار گرفته از یک طرف چشم‌انداز زیبایی از مسجد ایاصوفیه و از طرف دیگر منظره‌ی بی‌نظیری از این مسجد آبی را در معرض دیدگان شما به نمایش می‌گذارد. این مسجد، گنبد عظیمی به ارتفاع ۴۵ متر و ۴ ستون بزرگ دارد. کاشی‌کاری‌ها، نقاشی‌های کشیده شده با دست و خوشنویسی‌های داخل این گنبد، بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند.

a4bc003f-4a47-42b8-9cd7-b52098cb6d56

مسجد سلیمانیه

798c6430-7c81-4bdc-9912-93e6274bee8aکسانی که معمولا اقامت کوتاهی در استانبول دارند، حتما از مسجد آبی دیدن می‌کنند اما از دیدن این شاهکار معماری که تنها در چند قدمی بازار بزرگ، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری پربازدید در استانبول قرار دارد، غفلت می‌کنند. علاوه بر معماری باشکوه، این مسجد به خاطر دو ویژگی دیگر بسیار حائز اهمیت است. اول این که این مسجد به نام شناخته‌شده‌ترین پادشاه عثمانی، سلطان سلیمان اول مشهور به سلیمان محتشم، ساخته شده است. دوم این که معمار این بنای باشکوه، مشهورترین و توانمندترین معمار امپراتوری عثمانی یعنی معمار سنان بوده است. این مسجد در تپه‌های Historical Peninsula واقع شده و از بندر شاخ طلایی، چشم‌انداز زیبایی دارد.

مسجد رستم پاشا

2d5b0969-42ee-4677-874d-6b07776979b5این دُر درخشان و جواهر مخفی معماری عثمانی، توسط معمار معروف، معمار سنان ساخته شده است. این مسجد کوچک و باشکوه، به دستور رستم پاشا، صدراعظم سلطان سلیمان ساخته شده است. زمانی که صحبت از کاشی‌کاری‌های زیبا باشد، اکثر افراد نام مسجد آبی را ذکر می‌کنند در حالی که باارزش‌ترین کاشی‌کاری‌های ایزنیک در این مسجد دیده می‌شوند. این مسجد در یک مکان کاملا در دسترس در چند قدمی بازار ادویه یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری استانبول واقع شده است.

مسجد جدید

95cf22ef-028c-48b4-a282-6711b4506ec0این مسجد به نام والده سلطان، به معنای مادر پادشاه، ساخته شده است. علی‌رغم نامش که مسجد جدید است، قدمت آن به ۳۵۰ سال پیش باز می‌گردد. مثل میدان سن مارکوی ونیز، در میدان جلوی این مسجد نیز کبوترهایی همواره در حال پرواز هستند. مسجد جدید یکی از جاذبه‌های بخش تاریخی شهر استانبول است که در کنار بازار ادویه در گلدن هورن و در جنوبی‌ترین قسمت پل گالاتا قرار دارد.

مسجد اورتاکوی (Ortaköy)

f5638441-24af-4e01-b800-d1c46c9b168cاین مسجد که نام فعلی آن، مسجد مجیدیه‌ی اعظم است، به عنوان مروارید تنگه‌ی بسفر شناخته می‌شود که به خاطر دو ویژگی متمایزش، معروف است. یکی سبک معماری گوتیک و دیگری قرار گرفتن در منطقه‌ی زیبا و دیدنی اورتاکوی در تنگه‌ی بسفر. کسانی که از تورهای قایق‌سواری استفاده می‌کنند، منظره‌ی زیبایی از این مسجد را مشاهده خواهند کرد، به علاوه، از داخل مسجد نیز چشم‌انداز زیبایی از تنگه‌ی بسفر نمایان است. این بنا یکی از جاذبه‌های گردشگری است که فرهنگ آمیخته از شرق و غرب استانبول را به زیبایی هر چه تمام‌تر به نمایش می‌گذارد.

4e9149e9-1a95-4811-8e13-1cbac0dc08fc

[showhide type=”pressrelease”] کجارو
[/showhide]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *