زیباترین میدان های جهان (پیازا دل کامپو)

پیازا دل کامپو

میدان دل کامپو یکی از بهترین نمونه های معماری غیر مذهبی می باشد که بهترین نقطه گردهمایی در سیه نا است. در گذشته تفریحات مهیج اهالی در این نقطه از شهر برگزار می شده که امروزه جای خود را به پالیو(مسابقات اسب دوانی)داده است.از این میدان بعنوان مکانی برای برپایی بازار نیز استفاده می شده است.

Il-Campo-fisheye

 

توسکانی ناحیه ای در ایتالیا با مساحت 22990 کیلومترمربع و جمعیت 3.6 میلیون نفر با مرکزیت فلورانس است.توسکانی بیشتر به عنوان ناحیه ای فرهنگی محسوب می شود و میراث جهانی یونسکو در آن وجود دارد : مرکز تاریخی فلورانس ، سی ینا ، میدان کلیسای جامع پیزا ، مرکز تاریخی گیمینگنانو ، مرکز تاریخی پینزا. شهر سی ینا از چند بخش سیاسی تشکیل شده که هریک در مجموعه شهر مکان ویژه ای را به خود اختصاص دادند ، هر بخش میدان مرکز کوچکی دارد که همگی به سوی یکی از زیباترین میادین جهان متمرکز شدند.دسترسی های شهر کاملاً تابع وضعیت توپوگرافی زمین شکل گرفتند . در میدان مرکزی دل کمپو تلاقی می کنند ؛ میدانی که می توان آن را برای کل شهر فضای زندگی بیرونی به حساب آورد.میدان بزرگ غلافی شکل در مرکز شهر در بین سه تپه ای که شهر بر روی آن قرار گرفته ساخته شده است.

italy_piazza_del_campo_2_20131031184353
از بین همه ی پلازاهای ایتالیا ، پیاتزا دل کمپو غنی ترین و وحدت انگیزترین حس فضایی را به همراه دارد. نکته ی مهم آن است که ساختمان های پیرامون پلازا به جز پابلیکوی گوتیک ، ساختمان های نسبتاً ساده ی آجری و فاقد عناصر کنده کاری شده ی عمیق می باشد که این سبک معمول دوره ی رنسانس در ایتالیا بوده است و احتمالاً نه انتخابی بلکه براساس نیازهای اقتصادی شکل یافته است.دلایل این امر هرچه که بوده اهالی سی ینا برای خلق فضایی زنده و تپنده به راه بکری دست یافتند که نیازی به طرح های حیرت آور و مبهوت کننده ی معمارانه نداشته است.آنها به جای ساختن پلازای مسطح از موقعیت مکانی دامنه ی تپه استفاده کردند و به کمک بدنه ی قوی پلازا مفهوم فضایی وسیعی را در این مکان به وجود آوردند.انحنای در بر گیرنده ی بدنه بالای تپه و فرم کاسه مانند کف پلازا عوامل اصلی ایجاد این حس فضایی قوی هستند.این نمونه ی بدیع و بی نظیر نشان می دهد که چگونه شکل پلازا و کف سازی آن می تواند محدودیت ساختمان های اطراف در تعریف فضا را جبران کند. معابر شهر سيه نا عمدتاً باريكند از اين رو عبور از آنها و رسيدن به فضاي وسيع ميدان هيجان انگيز است. در مسير گذرهاي اصلي كه حالت منظم تري دارند دكانها قرار گرفته اند. اين گذرها از دروازه شهر تا ميدان مركزي امتداد دارند و بيشتر بار ترافيك شهر روي آنهاست. در بيشتر شهرهاي شمالي ايتاليا ديدهاي وروددي ميدان عامل تعيين كننده اي در محل قرارگيري عناصر مسلط بر فضاي ميادين بشمار مي روند. هم چنين طراحي جزئيات معماري يك بناي مهم در ميدان ، بستگي به ديد ناظر از نقاط مختلف ميدان دارد.

Mercato-nel-Campo-notte-cover
گيبرد در مورد تركيب ميدان دل كمپو به نكته جالبي اشاره مي كند : از يازده ورودي ميدان بيشترشان با طاق يا پل پوشيده شده اند لذا در بدنه ميدان بريدگي احساس نمي شود و طبيعي است كه اين خصوصيت بر شدت محصور بودن فضاي ميدان مي افزايد. ( اجتناب از جدايي پذيري غير قابل برگشت ) در بسياري موارد هيچ نيازي به اعمال جدايي گزيني غير قابل تغيير در مراحل اوليه طراحي نيست.بهتر است در مراحل آغازين طراحي بالاترين حد نفوذپذيري براي هر كسي و هر فعاليتي فراهم آوريم چنانچه بعداً در جريان استفاده ضرورتي به جداسازي باشد از طريق طراحي جزئيات و يا اعمال مديريت دستيابي به آن مقدور مي گردد. اين جدايي سبب كاهش خوانايي و نفوذپذيري مي شود. در مورد این ميدان نيز ما چنين سياستي را مي بينيم كه راه پياده و سواره تنها از طريق كفسازي و تابلوهاي راهنمايي و رانندگي از هم جدا شده اند.

A mother and her young daughter inla Piazza del campo, or Il Palio, the main square with campanile. Sienna, Italy.

جايگاه ميدان

راجر ترانسيك بعد از تقسيم بندي فضاهاي شهري به دو دسته عمده سخت فضا و نرم فضا ، ميدان دل كمپو را در شمار تقسيم بندي اول قرار مي دهد. منظور وي از اصطلاح سخت فضا ، فضايي است كه كاملاً با بدنه هاي معماري محصور شده اند اين فضاها محل گردهمايي ها ومكان فعاليت هاي اجتماعی شهر است.
برج مسلط بر ميدان دل كمپو شهر سي ینا برج “توره دلا مانجا” نام دارد. دانيل والي مي گويد : اين برج حالت تحميلي داشته و با ارتفاع بيشتري از كاتدرال بنا شده است. در پي كاوشي در منطقه بي طرف در ميان سه تپه اي كه شهر روي آن بنا شده بود ، كاخ سي ینا در زمين پستي كه ايجاد و تعبيه پايه هاي قوي و مستحكم در آن از ضروريات اوليه بود استقرار يافت ، حاصل كار فوق العاده بي نظير بوده و بايستي گفت كه در حقيقت شهر سي ینا ار تعويق بناي كاخ سود بسيار برده است.

november_siena-palio-horse-race_stefano-rellandini_1000x667

Looking down on the Piazza Del Campo from the Torre del Mangia

 

خصوصيات ميدان

فرم هاي فشرده با محصوريت هاي قوي وجود دارد.
ورودي ها چنان مكان دهي شده اند كه بر گره به مثابه عنصر برجسته و متمايز از پيرامونش تاكيد مي كند.
ورودي ها چنان طراحي شده اند كه كمترين مزاحمت را براي سطوح محصور گره ايجاد مي كنند.
وجود يازده خيابان در اطراف ميدان كيفيت نفوذ پذيري آنرا تامين مي كند.

piazza-del-campo-siena-italy

siena_mercatonelcampo2

 

معابر

معابر شهر سيه نا عمدتاً باريكند از اين رو عبور از آنها و رسيدن به فضاي وسيع ميدان هيجان انگيز است.
گيبر در مورد ميدان دل كمپو به نكتهُ بسيار جالبي اشاره مي كند:از يازده ورودي
ميدان بيشترشان با طاق يا پل پوشيده شده اند لذا در بدنهُ ميدان بريدگي احساس نمي شودو طبيعي است كه اين خصوصيت بر شدت محصور بودن فضاي ميدان    مي فزايد.

piazza-del-campo-siena-italy_l

Siena-piazza-Campo-notte

Siena-view

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *