زیباترین میدان های جهان (میدان سن پیترو)

میدان سن پیترو

میدان بزرگی درست روبروی کلیسای سن پیر در دولت شهر واتیکان است.

درسال ۱۵۶۸ در مرکز میدان، یک ستون هرمی شکل مصری با قدمت ۴۰۰۰ سال قرار داده شد. تقریبا صد سال بعد، جیان لورنزو برنینی میدان را طراحی کرد و مجموعه ستون‌های توسکانی را که چهار ستون ردیفی بود به آن افزود. در سال ۱۶۷۵ یک فواره گرانیتی توسط برنینی به میدان افزوده شد تا تقارن فواره دیگری که پیشتر و در سال ۱۶۱۳ توسط کارلو مادرنو طراحی شده بود را کامل کند.

1

CD1108-04-1024x568

colonnade
فضای بازی که در جلوی کلیسای سن پیر قرار دارد توسط جیان لورنزو برنینی و تحت هدایت پاپ الکساندر هفتم از ۱۶۵۶ تا ۱۶۶۷ بگونه پیشخوانی طراحی شد تا بیشترین تعدادِ مردم بتوانند مراسم برکت دادنِ پاپ را که از میانه نمای کلیسا یا از پنجره کاخ واتیکان انجام می‌داد براحتی ببینند. (Norwich 1975 p 175) امکانات عرصه، تحت محدودیت و تحمیل‌های بسیاری از دیگر عناصر موجود در میدان بود (تصویر سمت چپ). اما در طراحی نیاز بود که دیگر عناصر بگونه‌ای پوشانده شوند تا آپارتمان پاپ بخوبی بچشم بیاید. ستون هرمی، مرکز را مشخص می‌کرد و ستون گرانیتیِ کالو مادرنو در یک سو ایستاده بود. پس برنینی در سال ۱۶۷۵ و پنج سال پیش از مرگش، ستونِ دیگر را برای تقارن و ایجاد حالتِ همسانی ستونها در میدان برپا کرد.

Crowd-in-Saint-Peters-Square-for-John-Paul-II-Beatification

Miniatiura

Papal funeral St Peter's Square 5098-9719-Felici

 

ستون‌های توسکانی بزرگ در چهار ردیف، ورودیِ ذوزنقه ای میدان را که تا ستون هرمیِ میانهٔ میدانِ بیضوی به پیش می‌آید را در بر می‌گیرند. ستونها میدان را تعریف می‌کنند و می نمایانند.

work_183

view_from_st__peter__s_basilica_hdr_panorama_by_scwl-d4gmj65

vatican-at-night-1024x680

 

در سال ۱۸۱۷ سنگ‌فرش‌های مدوری بدور هرم وسط قرار داده شدند تا با قرار گیری نوکِ سایه ستون در ظهر بر آنها، نشانه‌های منطقةالبروج قابل تشخیص شوند. در این میان، هرم میانهٔ میدان بعنوان عقربه ساعت آفتابی غول پیکر میدان عمل می‌کند.

stpeterdark

St_Peter's_Square,_Vatican_City_-_April_2007

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *