زیباترین میدان های جهان (میدان تحریر)

میدان تحریر

به معنای آزادسازی یا نجات، بزرگترین میدان قاهره می باشد که در مرکز این شهر و در شرق رود نیل واقع شده است. نام قبلی آن میدان الإسماعیلیة بود که به نام پادشاه قرن ١٩ خدیو اسماعیل نامگذاری شده بود پس از انقلاب ۱۹۵۲ نام این میدان به التحریر (به معنی آزادسازی یا نجات) تغییر نمود. میدان تحریر از طریق خیابان طلعت حرب، به میدان طلعت حرب متصل می‌شود. خیابان التحریر از شرق و غرب، خیابان میرت باشا از شمال و خیابان القصر العینی از جنوب به این میدان متصل می شوند. این میدان همواره محل برگزاری تظاهرات سیاسی بوده است.

Midan El Tahrir Satellite View Cairo

 

میدان آزادی قاهره از نظر معماری و هندسه شهری زیبایی ویژه ای دارد . این میدان قلب منطقه قدیمی پایتخت است و زندگی روزمره بدون آن معنا ندارد. اگر بخواهیم با تداعی معانی ، این میدان را توصیف کنیم ، باید چندین گفت: این میدان به میدان نقش جهان یا امام اصفهان شباهت دارد ، به این علت که در قلب شهر قرار واقع شده و نزدیک بازار است. این میدان به موقعیت حرم امام رضا و یا حرم نبوی در مدینه منوره شباهت دارد ، به اعتبار دهها راه فرعی ای که به آن منتهی می شود .

1-EGYPT-REVOLUTIONARIES-MAKE-RETURN-TO-TAHRIR-SQUARE

 

این میدان به میدان آزادی تهران شباهت دارد به دلیل این که بیشترین و مهمترین حوادث سیاسی را در خود دیده است . این میدان به میدان امام خمینی تهران شبیه است به دلیل اینکه ؛ مهمترین بانک ها ، سفارتخانه ها ، و مراکز قدرت سیاسی نزدیک آن است و خط یک و دو متروی قاهره در آنجا ، ایستگاه دارد .

3029241-poster-p-158820987

ap_966768357161_custom-843ec6607fe06c3b064c4d86ffebaec7ed06657b-s900-c85

 

این میدان به میدان شاردوگل پاریس شباهت دارد ، به دلیل ساختمانی که در یکی از اضلاع آن واقع شده و شکل هندسی قوسی شکل ، معروف به قوس پیروزی دارد.

Maidan-Nezalezhnosti-with-Independence-monument

 

در این روزها ، انتخاب این میدان از سوی مردم ، برای تجمع بزرگ سیاسی ، بدون برنامه نبوده ، این میدان به تعداد شعاع هایی که در هندسه خود دارد ، از راه های ورودی و خروجی برخوردار است . از این رو کنترل آن از سوی دستگاههای امنیتی بسیار سخت یا ناممکن است و نمی توان به آسانی مردم را محاصره و یا بیرون راند . راه های فرعی و اصلی منتهی به آن ، کمک رسانی و امداد رسانی را ساده می کند و مسجد موجود در آن امکان ، اسکان بیست و چهار ساعته را در آن محیط فراهم می آورد .هتل های اطراف ، بویژه هتل هیلتون ، امکان استقرار خبر نگاران و ارسال اخبار در اولین فرصت را فراهم می آورد .

Millions_of_protestors_in_Tahrir_Square

 

تاریخ شکل گیری این میدن به سالهای 1863 تا 1879 باز می گردد . این میدان را حاکم وقت ، خدیو اسماعیل، تاسیس کرد . او پس از افتتاح میدان به قصر عابدین ، که در نزدیکی میدان بنا شد ، نقل مکان کرد و میدان، اسماعیلیه نامیده شد. پس از سال 1952 نام این میدان به آزادی یا التحریر تغییر یافت. اما دولت بعد از کشته شدن انور سادات بار دیگر اقدام به تغییر نام آن کرد و میدان را سادات نامید . نامی که هیچگاه مردم از آن استقبال نکردند ، بلکه پیوسته آزادی گفتند.

Screen-Shot-2015-01-31-at-12.57.13-pm

 

راه های فرعی میدان به راههای اصلی شهر منتهی است . خیابان رمسیس ، طلعت حرب ، الجلاء و خیابان کاخ ، هریک به میدانی بزرگ در شهر همچون عابدین و یا گاردین سیتی متصل است. پارلمان مردم و مجلس شورا ، دو سفارت آمریکا و انگلیس و وزارت کشور به میدان نزدیک هستند . هشت وزارتخانه در یکی از خیابانهای منتی به آن واقع شده است همچنین مرکز هنری های نمایشی ، و اپرا نزدیک این میدان است .

Tahrir_Square_-_February_9,_2011

 

موزه مهم و تاریخی مصر، دانشگاه بزرگ آمریکایی ، مجتمع مصلحت های حکومتی ، قصر قدیم وزارت خارجه در اطراف میدان واقع شده است . مهمترین مسجد تاریخی این میدان معروف به عمر مکرم _ از شخصیت های تاریخ مصر است.

Tahrir_Square_on_September_9_2011

tahrir1960

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *