میراث جهانی یونسکو که در خطر تغییرات آب و هوا قرار دارند(بخش دوم)

شیرتوکو، ژاپن

پارک ملی شیرِتوکو با مساحتی پیرامون ۳۸۷ کیلومتر مربع یکی از پارک‌های ملی ژاپن است که بیشتر مناطق شبه‌جزیره شیرتوکو واقع در نوک شمال شرقی جزیرهٔ هوکایدو را در بر می‌گیرد. واژهٔ «شیرِتوکو» برگرفته از واژهٔ آینویی «سیر اِتوک» به‌معنای «پایان زمین» است.

بیشتر این شبه‌جزیره که یکی از دورافتاده‌ترین مناطق در کل ژاپن به‌شمار می‌رود تنها با پای پیاده و یا به‌وسیلهٔ قایق قابل دستیابی است. عمده شهرت پارک ملی شیرتوکو به‌خاطر وجود بزرگترین جمعیت خرس قهوه‌ای ژاپن درآن و و داشتن دید به جزیرهٔ مورد مناقشهٔ کوناشیری است که ژاپن مدعی مالکیت آن است. آبشار چشمه آب گرمی به‌نام آبشار کامویی‌واکا که نامش در زبان آنویی به‌معنای «آب خدایان» است در این پارک جریان دارد.

جنگل‌های پارک ترکیبی از جنگل‌های معتدل و جنگل‌های دامنه‌ای هستند و مهمترین گونه‌های درختی آن شامل شاه‌درخت ساخالین با نام علمی Abies sachalinensis، درخت غان ارمان با نام علمی Betula ermanii و بلوط مغولی با نام علمی Quercus mongolica است.فراتر از محدودهٔ جنگل نیز بیشه‌های نفوذناپذیر درختان کاج کوتوله سیبریایی (Pinus pumila) قرار دارد.

پارک ملی شیرتوکو که تاریخ تأسیسش به ۱ ژوئن ۱۹۶۴ بازمی‌گردد در سال ۲۰۰۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

یونسکو بیان می‌کند که یخ دریا باعث تولید فیتوپلانکتون در اوایل بهار می‌شود، در عوض از ماهی آزاد و قزل‌آلا محافظت می‌کند، ماهی‌هایی که به سمت بالای رودخانه‌ها شنا می‌کنند، با ساکنان خشکی مرتبط هستند، و غذای برخی گونه‌ها از جمله خرس‌های قهوه‌ای و جغدهای بلاکسیتون می‌شوند. یخ‌های شناور فصلی، که هزاران گردشگر را به این پارک می‌کشانند، تحت تأثیر تغییرات آب‌ و هوایی در حال ناپدید شدن هستند.

best-hd-wallpaper-2014_10460756

gr15_01

Kamuiwakka-Falls-At-Shiretoko-National-Park-Hokkaido-Japan-1600x1200

top_e_8

مجسمه آزادی، ایالات متحده آمریکا

یونسکو این بنا را به عنوان احتمالا شناخته‌ترین مجسمه‌ی روی کره زمین توصیف می‌کند، هرچند که مجسمه آزادی، نشانه‌ی موافقت آمریکا با آزادی در همه چیز، در معرض خطر افزایش سطح آب دریا، طوفان‌های شدید و خیزآب است که هنگام وقوع توفند سندی (Hurricane Sandy) در ساحل شرقی دیده شدند.

maxresdefault

Statue-of-Liberty-New-York-USA

Statue_of_Liberty,_New_York,_USA-30July2010

قلب دوران نوسنگی اورکنی، اسکاتلند

مکان‌های باستانی اورکنی، با قدمتی ۲۰۰ سال بیش‌تر از استن‌هنج، شامل اسکارا بری (Skara Brae) بهترین زیستگاه محافظت ‌شده‌ی دوران نوسنگی در اروپای شمالی، حلقه‌ی برودگار (Ring of Brodgar)، سنگ‌های استننِس، و مقبره بزرگ و اتاق مانندِ مائس هو (Maes Howe) که به خاطر تطابق گذرگاه ورودی آن با جایگاه خورشید نیمروزی زمستان معروف است. یونسکو می‌گوید: افزایش سطح آب، افزایش بی‌وقفه‌ی طوفان‌ها و فرسایش سریع ساحل‌ها تهدیدهای بزرگی را به ارمغان می‌آورند

LOOKING ACROSS TO THE STONES OF STENNESS AT DUSK (THE REMAINS OF AN ESTIMATED TWELVE STANDING STONES DATING BACK TO NEOLITHIC TIMES), MAINLAND, ORKNEY Pic: Iain Sarjeant / VisitScotland ***VISITSCOTLAND USE ONLY TO PROMOTE ORKNEY, NO THIRD PARTY USE WITHOUT CONTACTING VisitOrkney OFFICE FIRST***

site_0514_0001-750-0-20080618153114

Neolithic-Orkney-Ness-Brodgar

ونیز و تالاب آن، ایتالیا

وِنیز جزیره‌ای در شمال ایتالیا که در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته‌است و بصورت جزیره‌های کوچک است که جزیره‌ها به وسیلهٔ کانال‌هایی از هم جدا شده‌اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می‌گیرد.

شهر ونیز یکی از شهرهای گردشگرپذیر جهان است و سالانه میلیون‌ها گردشگر به این شهر می‌روند. از دیدنی‌های این شهر می‌توان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح که به سن مارکو مشهور است، اشاره‌کرد.

شهر ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیونها نفر(بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند.

نام ونزیا در ایام قدیم به تمام منطقه ونتو و فریولی اطلاق می‌شد.

تهدید این شهر آبراهه، خیلی وقت است که آشکار شده ، اما یونسکو اعلام کرده که این نگرانی درحال رشد است. افزایش تعداد گردشگران، فشار سنگینی بر زیربنای این شهر وارد کرده است، اما ونیز می‌گوید از درآمد و استخدام حاصل شده، به‌ویژه از طریق گردشگران دریانورد، نمی‌توان صرف‌نظر کرد. نشست زمین‌های محلی ، افزایش سطح آب دریاها و خیزآب‌ها مشکلات دیگری را پیش روی مشهورترین شهر دنیا قرار داده است.

323_venice20150803

Venice2

venice-italy

venice-santa-maria-della-salute-1920x1080

تالاب‌های کالدونای جدید، فرانسه

مجموعه‌ای از جزایر تحت تملک فرانسه (از ۱۸۵۳) در اقیانوس آرام است. این جزایر در محدوده ملانزی در جنوب باختری اقیانوس آرام قرار دارند. کالدونیای جدید از جزیره اصلی (Grande Terre)، جزیره لویالتی و چند جزیره کوچک تشکیل شده است. جمعیت کالدونیای جدید در سال ۲۰۰۷، برابر با ۲۴۰٬۴۰۰ نفر برآورد شده‌است.

دریادار جیمز کوک آن را در ۱۷۷۴ نامگذاری کرد. کوه‌های این جزیره او را به یاد اسکاتلند (در لاتین: کالدونیا) می‌انداخت.

اکوسیستم ساحل مرجانی این گروه از جزیره‌ها در اقیانوس آرام غربی، به لیست بلند بالای دچارشدگان به رنگ‌ باختگی و افزایش دمای آب پیوسته‌اند. (مرجان‌ها در اثر گرم شدن آب رنگ خود را از دست می‌دهند و سفید می‌شوند).

DUC1806

DUC8627

loyalty

site_1115_0001-750-0-20151104175443

شهر قدیمی لاننبورگ، کانادا

لاننبورگ، نوا اسکوشیا یک میراث جهانی یونسکو ، در کانادا است که در استان لاننبورگ واقع شده‌است.

طبق گفته‌ی یونسکو، لاننبورگ واقع در ساحل جنوبی نوا اسکوشیا، بهترین نمونه‌ی یک منطقه‌ی مسکونی استعماری برنامه‌ریزی شده‌ی بریتانیا در آمریکای شمالی است. از زمان بنای لاننبورگ در سال ۱۷۵۳، این شهر وابسته به قسمت ساحلی و همچنین به آتلانتیک شمالی به خاطر صنعت‌های مهم ماهیگیری، کشتیرانی، تجارت‌های اقیانوسی، و اکنون گردشگری بوده است. افزایش سطح دریاها، دائماً سواحل محلی را مورد تهدید سیل قرار می‌دهد و باعث آسیب‌های شدیدتر از طرف خیز آب‌ها و طوفان‌ها در این شهر قدیمی می‌شود، شهری که پیش از این هرگز تحت تأثیر این عوامل نبوده است.

14786

LFHF-web

old-town-lunenburg-7

پارک ملی کومودو، اندونزی

یک گونهٔ بزرگ مارمولک است که در جزایر کومودو، رینکا، گیلی موتانگ، پادار و فلورس در کشور اندونزی یافت می‌شود. این گونه که به تیرهٔ بزمجه‌ایان تعلق دارد، بزرگ‌ترین گونهٔ بزمجه است که در موارد نادری تا ۳ متر هم رشد می‌کند و وزن آن به حدود ۷۰ کیلوگرم نیز می‌رسد. اژدهای کومودو به خاطر اندازه و وزن عظیم، دندان‌های ویژه پاره کردن گوشت، توانایی حرکت با سرعت بالا، و عادت‌های تهاجمی غیرمعمول از جمله درندگان استثنایی به شمار می‌رود. طبق گفته‌ی یونسکو: جزایر پارک ملی کومودو دارای اکوسیستم‌ها و تنوع زیستی فراوان است که شامل گیاه مانگرو یا کرنا، ساحل مرجانی، زمین‌های خشک و هموار و جنگل‌های گرمسیری است، اما این جزایر به خاطر اژدهای کومودو، که بزرگ‌ترین گونه‌ی مارمولک بوده و در هیچ جای دیگر دنیا یافت نمی‌شوند، معروف است. افزایش باران به همراه تغییرات آب و هوایی، می‌تواند باعث وقوع سیل در منطقه پرورش مارمولک‌ها، و تغییر زندگی گیاهی برای ساکنانی شود که چندان با اژدهاها مهربان نیستند.

Komodo-National-Park-Indonesia

Komodo-National-Park-1-of-32

Kanawa_Island

21

ویرانه‌های کیلوا کیسیوانی و سونگو منارا، تانزانیا

شهری بندری بوده‎است که ویرانه‎هایش امروز در کشور تانزانیا در ۳۰۰ کیلومتری جنوب دارالسلام قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این شهر یکی از مراکز تجارت سواحلی بوده و در آن عاج و طلای آفریقا در برابر نقره، عقیق، عطر، سفال‎های ایرانی و ظروف چینی مبادله می‎شده‎است. یونسکو بیان می‌کند که کیلوا کیسیوانی از قرن ۹ تا ۱۹ بعد از میلاد، شهری پررونق بوده، که اوج موفقیت آن در قرن‌های ۱۳ و ۱۴ است. ویرانه‌های این شهر، که بسیاری از آن‌ها هنوز زیر خاک هستند، اکثراً از مرجان و ملات آهک ساخته شده‌اند. مهم‌ترین بناهای این شهر قصر هوسنی کوبا (Husuni Kubwa) و مسجد جامع آن است که در قرن ۱۱ ساخته شد. طوفان‌ها و فرسایش ساحلی مهم‌ترین تهدیدهای حاصل از افزایش سطح آب دریاها درنتیجه‌ تغییرات آب و هوایی هستند. آسیب‌پذیری شهر در برابر خیز آب‌های ویرانگر در حال افزایش است.

1_panorama08_cr

kilwa

news_1147-1200-630-19700101010000

site_0144_0027-750-0-20121111133403

پارک ملی هاسکاران، پرو

یک پارک ملی در کوردیلرا بلانکا بخشی از رشته کوه‌های آند، در ناحیه انکاش در مرکز پرو است. بلندترین کوه در پرو در این پارک قرار گرفته است که اوآسکاران نامیده می‌شود و ۶٫۷۶۸ متر ارتفاع دارد. این پارک زیستگاه تعداد زیادی از حیوانات و گیاهان خاص همچون شیر کوهی، جگوار، شترچه‌‌، آهوی آندی شمالی، تاپیر آمریکای جنوبی و تعداد زیادی پرنده است. این پارک در سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدتغییرات آب و هوایی اخیر تأثیرات عمده‌ای بر یخچال‌های کوردیلرا بلاکا، و متعاقباً منابع آب محلی، داشته است.

036_2008_12_27_1_Camping_in_Yurac_Corral_Huascaran_NP_Peru_A900_14.6_Stitch

Bicycling-Peru-E54

mountain_lake_wallpaper_hd_background1

Peru-2014-340_web-lrg

شهر باستانی هووا ان، ویتنام

طبق گفته یونسکو، هووا‌‌ ان واقع در ساحل رودخانه‌ توو بن (Thu Bon) در مرکز ایالت کوانگ نام در ویتنام است. این شهر که به طور استثنایی سالم برجای‌مانده، یکی از نمونه‌های بندرهای بازرگانی خاور دور است که از قرن ۱۵ تا ۱۹ دایر بوده است. این شهر باستانی دارای بیش از ۱۱۰۰ ساختمان چوبی است که قدمت آنها به قرن ۱۶ و ۱۷ بازمی‌گردد. بیش‌تر شهر ان‌هووا، در دو متری یا بیش‌تر سطح دریا قرار دارد، بنابراین در برابر افزایش سطح آب دریا، طوفان خیزآب‌ها به هنگام گردباد، و فرسایش ساحلی، آسیب‌پذیر است.

vietnam-central-classic-tour

hoi-an-ancient-town-1

hoi-an-ancient-town-vietnam-destination

hoi-an-street-market

منبع:www.telegraph.co.uk

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *