میراث جهانی یونسکو که در خطر تغییرات آب و هوا قرار دارند(بخش سوم)

کوه های طلایی آلتای، روسیه

ام رشته‌کوهی است در آسیای مرکزی و بین کشورهای مغولستان، روسیه، چین و قزاقستان واقع است و سرچشمه رودهای ایرتیش و اوبی است. از باخترِ دشت سیبری (°۸۱ طول شرقی) به سوی جنوب خاوری به سمت دشت گویی (°۱۰۶ طول شرقی) و از حوضه رود ایرتیش و دزونگاری (زونگاری) تا کوههای سایان کشیده شده و بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر درازا دارد. بعضی نام آلتای را، که نخستین‌بار در دوران قالموق آمده است، به واژه مغولی آلتان (طلا) مربوط دانسته‌اند، ولی این نکته هنوز ثابت نشده‌است.

یونسکو بیان می‌کند:  مقبره‌های منجمد یا کورگان (به بان روسی به معنای گورپشته است) مربوط به سَکاهای باستان، دارای اهمیت جهانی است، اما اکنون مورد تهدید بزرگ تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است. سکاها کوچ‌نشینان اسب‌سوار و جنگجویی بودند که در هزاره اول پیش از میلاد مسیح، بدون این‌که هیچ نوشته یا گزارش تاریخی از خود به جا بگذارند، این استپ را از دریای سیاه تا دشت‌های مغول گشتند. این مردم تنها از تعریف‌های تاریخ‌نویس یونانی، هروروت، و همچنین مقبره‌هایشان شناخته می‌شوند. مقبره‌های تپه‌مانند، که جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شوند، سراسر زمین‌های جنوبی یخ‌بسته کوهستان‌های آلتای را خال‌خال کرده‌اند. این مقبره‌ها طوری ساخته شده‌اند که زمانی که باران بین صخره‌ها سرازیر می‌شد، یخ می‌بست و از مواد آلی درون آن‌ها محافظت می‌کرد.

avatar

b799d1f0af02d985568fd8987a6cd9b7

Maashey-Lake

RAE_WEB_GAL_-20

جزایر گالاپاگوس، اکوادور

جزایر گالاپاگوس گروه-جزیرهای آتشفشانی در اقیانوس آرام، در ۹۲۶ کیلومتری غرب اکوادور می‌باشد. این گروه-جزیره بر روی خط استوا قرار گرفته و از لحاظ جغرافیای سیاسی بخشی از اکوادور محسوب می‌شود. جزایر گالاپاگوس و آبهای اطراف آن یکی از استان‌های اکوادور و همچنین یک پارک ملی و یک منطقه محافظت شده دریایی را تشکیل می‌دهند. زبان رسمی در این جزایر اسپانیولی است و جمعیت آنها کمی بیش از ۲۵٬۰۰۰ نفر می‌باشد. امروزه، اکوسیستم‌ها در معرض خطر علاقه‌ روزافزون گردشگران و همچنین بالا آمدن سطح آب دریا، گرم شدن اقیانوس‌ها، اسیدی شدن اقیانوس‌ها، تغییرات در بارندگی و رویدادهای شدید است.

Ecuador-Galapagos-Islands-Marine-Iguana

galapagos_islands_

Galapagos-Island-Ecuador-Shining-Sun_177766190

Isabela Island, Ecuador --- Volcanic crater of Isabela Island, Galapagos Islands. --- Image by © Frans Lanting/Corbis

دره قادیشا و جنگل سدر خدا، لبنان

به گفته‌ی یونسکو تغییر آب و هوا و گسترش گردشگری تأثیر زیادی بر معیشت سنتی و سیستم بوم‌شناختی دره قادیشا داشته است. درختان مقدس این دره، در زمینی به مساحت تقریبی ۲ هکتار، به نام جنگل سدر خدا، که شامل  قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین درختان سدر است، قرار دارند.

1-HolyQadishaValley.11

6959163566_40b4786ac5_b

northlebanon-weareleabnon

qadisha-valley-labanon-636x431

رِنِل شرقی، جزایر سلیمان

در واقع جزیره اصلی از دو جزیره مسکونی تشکیل دهنده استان رنل و بلونا در کشور جزایر سلیمان هستند. جزیره رنل 660 کیلومتر مربع مساحت دارد. طول این جزیره نزدیک به 80 کیلومتر و پهنای آن نزدیک به 14 کیلومتر است. یونسکو می‌گوید که جزایر رنل، بزرگ‌ترن آب‌سنگ مرجانی، پوشیده از جنگل‌های متراکم استوایی، دورترین نقطه در جنوب جزایر سلیمان در اقیانوس آرام غربی است. این میراث جهانی یونسکو، شامل ۳۷۰۰۰ هکتار در جنوب جزیره است. این محوطه‌ی حفاظت شده دارای دریاچه‌ی آب شور تگانو (Tegano)، بزرگ‌ترین دریاچه‌ی اقیانوس آرام است. این منطقه در خطر گرما و افزایش سطح آب دریا است.

132859551_81n

East-Rennell-Solomon-Islands

kenya_lake_turkana

solomon-islands-05

کورو و بندرگاه آن، ونزوئلا

یونسکو می‌گوید که شهر کورو یکی از عالی‌ترین مقاصد گردشگری در ونزوئلا است که قدمت آن به نخستین روزهای استعمار اسپانیابازمی‌گردد. این شهردر سال ۱۵۲۷ بنا شد. از قرن ۱۶ تا به حال، کورو و بندرگاهش، لاوِلا(La Vela) منحصربفردترین مکان برای استفاده در ساحل دریای کارائیب است.

shutterstock_125786732-940x640

shutterstock_128199704-940x640

site_0658_0001

پارک ملی یلواستون، آمریکا

و به عنوان یک پارک ملی در ایالت وایومینگ بنا نهاده شد و سپس در ایالت‌های مونتانا و آیداهو گسترش یافت.این پارک نخستین پارک ملی جهان محسوب می‌گردد و شهرتش را مدیون حیات وحش و ویژگی‌های انرژی زمین‌گرمایی خود و به خصوص جلوه محبوب آن، آبفشان الد فیثفول است. این پارک ملی دارای اکوسیستم‌های متنوعی است ولی جنگل‌های کوهستانی اکوسیستم غالب را شکل می‌دهد. طبق گفته‌ی یونسکو، قدیمی‌ترین پارک ملی دنیا در خطر افزایش دما است که باعث کوتاه شدن فصل بهار شده، و بر ذوب شدن یخ‌ها، و سطح آب رودخانه‌ها تاثیر می‌گذارد. گرمایش جهانی باعث طولانی شدن فصل‌های آتش‌سوزی پارک می‌شود. آتش‌سوزی‌های مکرر و شدید باعث تغییر دینامیک جنگل، اکوسیستم و چشم‌انداز پارک می‌شود.

120427423_orig

beautiful-cerulean-geyser-surrounded-by-colorful-layers-of-bacteria-against-cloudy-blue-sky-In-wyoming-USA-1600x1062

Yellowstone_National_Park_001

Yellowstone-national-parks-in-USA

yellowstone-national-park-usa (1)

بندرگاه، سنگر و مقبره‌های کارتاگنا، کلمبیا

کارتاگینا یکی از شهرهای بزرگ تفریحی ساحلی کارائیب در کشور کلمبیا است. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۲۰۰۵ برابر است با ۸۹۲٬۵۴۵ نفر. این شهر پنجمین شهر بزرگ کشور کلمبیا می‌باشد. طبق گفته‌ی یونسکو، کارتاگنا دِ ایندیاس، یکی از وسیع‌ترین و کامل‌ترین گروه‌ها سنگر نظامی آمریکای جنوبی است. این شهر از لحاظ استراتژیکی در ساحل کارائیب و شمالی کلمبیا واقع است، و نقش مهمی در درگیری‌های بین نیروهای اروپایی داشت که برای کنترل “دنیای جدید” (آمریکا) در قرن‌های ۱۶، ۱۷، و ۱۸ با هم رقابت می‌کردند. این شهر قطب اصلی تجارت دریایی در هند شرقی بود، و اکنون تاریخی غنی و میراث معماری مستعمراتی را برای بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد. امروزه، تقریباً ۵۰۰ سال بعد از پیروزی اسپانیایی‌ها در ساحل کارائیب کلمبیا، کارتاگنا از شکوفایی خود در صنعت گردشگری که فرصت‌های شغلی و تجدید حیات اقتصادی را برای منطقه به ارمغان آورده، لذت می‌برد. افزایش سریع سطح آب دریا و توفان ساحلی این پیشرفت‌ها را به خطر انداخته است.

Atardecer_en_Cartagena_de_Indias_desde_La_Popa.

cartagena-bernd-lutz

F1-Cartagena-streets

wpid5402-cartagena-colombia

قله‌ی باستانی وادان، شنقیط، تیشیت، و ولاته، موریتانی

این شهرهای کاروانی بیابانی قرون وسطایی در موریتانی، که امروزه پیشرفت صحرای بزرگ آفریقا آن‌ها را تهدید می‌کند، مراکز مهم فرهنگی و تجاری مسیرهای کاروانی سراسر صحرای بزرگ آفریقا، طی ۷ قرن بوده است.

Africa-Mauritania-thumb

Bareina,_Mauritania

laayoune14

tourism-mauritania

جنگل آتلانتیک، برزیل

یک جنگل پهن برگ مرطوب گرمسیری و نیمه گرمسیری و از جنگل های پهن برگ خشک و نیمه برگریز است که تا ساحل برزیلی اقیانوس اطلس گسترش یافته‌است. این جنگل از ایالت ریوگرانده دو نورتی تا شمال ریوگرانده دو سول امتداد یافته‌است. در سال ۱۹۹۹، یونسکو جنگل آتلانتیک را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد. طبق گفته‌ی یونسکو، جنگل آتلانتیک برزیل که زمانی به مساحت ۱۳۴ میلیون هکتار جنگل سرسبز و شادابی بود، اکنون به کم‌تر از ۱۵ درصد مساحت اصلی آن کاهش یافته و آنچه باقی مانده بسیار پراکنده است. جنگل آتلانتیک، کانون اصلی تنوع زیستی است، که با صدها گونه‌ نادری که در هیچ جای دنیا یافت نمی‌شوند و بیش‌تر آن‌ها مانند میمون طلایی تامارین، مورد تهدید یا در معرض خطر هستند. این منطقه اکنون در خطر افزایش سطح آب دریاها  و رخدادهای شدید آب و هوایی است.

Conservation-International2

especies_1

image[5]

Innocence, Jaguar Cubs

مناطق حفاظت شده‌یکیپ فلورال ریجنز، آفریقای جنوبی

طبق گفته یونسکو، پادشاهی کیپ فلورالِ آفریقای جنوبی، یکی از شگفت‌آورترین مناطق دارای تنوع زیستی گیاهی است. این میراث جهانی یونسکو، آهنربایی که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند، شامل بیش از ۱ میلیون هکتار منطقه‌ی محافظت شده است که شامل کوهستان تیبل و پارک ملی گاردن روت است. این منطقه توسط ۸۰۰۰۰۰ هکتار منطقه حائل احاطه شده است. باغ ملی گیاه‌شناسی کرستنباش با ۷۰۰۰ باغ و گونه‌ی گیاهان وحشی، جزو میراث جهانی یونسکو است. انتظار می‌رود که در آینده، روند گرمای منطقه‌ای همچنان ادامه یابد، منطقه خشک‌تر و گرم‌تر شود، و افزایش چشم‌گیری در بارش‌های زمستانی رخ دهد.

cefc7dec-c6df-4927-b53e-bbe947027b3b

images

منبع:www.telegraph.co.uk

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *