آرامگاه و پرستشگاه کنفوسیوس، چی فو (چین)

آرامگاه و پرستشگاه کنفوسیوس

در استان شاندونگ، چین قرار دارد. این پرستشگاه بزرگترین و معروف ترین پرستشگاه کنفوسیوس در چین و شرق آسیا است. در سال ۱۹۹۴ آرامگاه و پرستشگاه کنفوسیوس و اقامتگاه خانواده کونگ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

20096308910523

confucius_statue_in_temple_of_confucius_qufu

 

کنفوسیوس یکی از بزرگترین فلسوفان جهان و بنیادگذار مکتب فکری کنفوسیوس چین است. معبد و اقامتگاه و آ رامگاهی که برای یاد بود کنفوسیوس ساخته شده “معبد کنفوسیوس – اقامتگاه کنفوسیوس و جنگل سنگی کنفوسیوس ” نامیده می شود و نشاندهنده آن است که ظرف دو هزار سال اخیر امپراتوران چین کنفوسیوس و مکتب فکری وی را محترم شمرده اند و وی در تاریخ چین و فرهنگ شرقی جهان جایگاه برجسته ای دارد. معبد کنفوسیوس – اقامتگاه کنفوسیوس و جنگل سنگی کنفوسیوس در شهر ” چی فو ” استان شاندونگ در شرق چین – زادگاه کنفوسیوس قرار دارد.

kong miao o

Lingxing_Gate_of_Qufu_Confucian_Temple
معبد کنفوسیوس که ” نخستین معبد چین” نامیده می شود بزرگترین عبادتگاه یاد بود این فیلسوف است. سال 478 قبل از میلاد یعنی دو سال پس از مرگ کنفوسیوس پادشاه کشور ” لو ” زادگاه کنفوسیوس را به عنوان معبد تجدید ساختمان کرد که در درون آن لباس و کلاه های کنفوسیوس و ظروف قربانی چیده شده و هر سال مراسم یادبود وی برگزار می شود. سپس فرهنگ مکتب وی به صورت فرهنگ رسمی چین در آمد و به دنبال آن امپراتوران سلسله ها معبد کنفوسیوس را پی در پی وسعت دادند به گونه ای که معبد کنفوسیوس به یک مجموعه معماری با دامنه پر شکوه مبدل شده است تا اوایل قرن 18 امپراتور “یون جن ” سلسله چینگ دستور مرمت این معبد را صادر کرد و معبد فعلی همان بنای مرمت شده است.

qufu

Qufu_kong_lin_gate_2010_06_05

 

طول معبد از جنوب به شمال یک هزار متر و مساحت آن 100 هزار متر مربع دارای 500 اتاق و مجموعه معماری باستانی با دامنه ای کوچک تر از شهر ممنوعه بیجینگ است و نمونه معماری معابد بزرگ باستانی چین می باشد. معبد کنفوسیوس دارای 9 قشر معماری یعنی دارای 9 حیاطی است که اتاقهای آن در اطراف قرار دارد و قصر ” داچن ” قصر سمت راست آن است. عدد 9 بزرگترین اعداد طاق است و در جامعه فئودالی چین عدد 9 مورد استفاده امپراتور بوده است. بخصوص در معماری علاوه بر امپراتوران، دیگران نمی توانند از این عدد استفاده کنند در غیر این صورت به همین جرم کشته می شوند اما معبد کنفوسیوس مستثنی است. در مقابل قصر سمت راست این معبد، 5 دروازه دیده می شود طبق تشریفات فئودالی تنها معماری های خاندان امپراتوراین گونه بوده است مثلا شهر ممنوعه بیجینگ دارای این نوع معماری است. معبد کنفوسیوس از این نوع تشریفات معماری امپراتور برخودار است.

Qufu_kong_lin_spiritway_2010_06_05

Qufu_south_gate
قصر ” داچن ” که معماری محوری معبد کنفوسیوس است، 30 متر ارتفاع دارد عرض آن از شرق به غرب 50 متر است. بام این قصر آجرهای زرد درخشان و بسیار مجلل و باشکوه دارد و می توان زیبایی آن را با قصر “تای حه ” شهر ممنوعه بیجینگ مقایسه کرد و یکی از “سه قصر باستانی چین نامیده می شود. در این قصر آنچه مورد جلب توجه مردم می باشد 10 ستون سنگی در مقابل قصر است بلندای آن 6 متر است که با سنگ حکاکی شده و ستونهای اژدها نما زیبایی خود را می نماید. حکاکی های با یکدیگر یکسان نیست و  بسیار ظریف و گرانمایه است حتی ستون های اژدهانمای شهر ممنوعه بیجینگ با آنها قابل مقایسه نیست.

qufu-001

qufu2_2690596a-large

 

در معبد بیش از دو هزار لوح سنگی متعلق به سلسله های چین قرار داده شده و بزرگترین جنگل سنگی در چین است. در این میان 50 لوح سنگی از آن امپراتوران است که جایگاه عالی کنفوسیوس در جامعه فئودالی را نشان می دهد.  اقامتگاه کنفوسیوس با معبد کنفوسیوس مجاورت دارد. نسل های کنفوسیوس در این مکان اقامت داشتند و پساز خاندان امپراتوران مینگ و چینگ (1368- 1911 ) بزرگترین اقامتگاه در چین است.

qufu-confucius-temple

 

این اقامتگاه در دوران سلسله های زین و سونگ (قرن 12 تا قرن 13 میلادی ) ساخته شده ملک نمونه ای سکونت صاحب زمین در جامعه فئودالی است مساحت آن 50 هزار متر مربع و دارای 500 اتاق است. این ملک به لحاظ ساختاری دارای ویژگی بسیار است. در درون اقامتگاه پرونده های بایگانی تاریخی، لباس های سلسله ها و وسایل و اسباب کشفیات حایز ارزش تاریخی زیاد است. جنگل های سنگی ارامگاه مخصوص کنفوسیوس و خانواده اش است و در جهان به لحاظ زمانی طویل ترین و دارای بزرگترین مساحت ارامگاه است. قدمت ان 2500 سال و مساحت آن دو کیلومتر مربع است و جمعا 100 هزار ارامگاه نوه های کنفوسیوس را در برمی گیرد.

Temple-of-Confucius
در این مکان 5 هزار لوح سنگی و لوح ارامگاه از سلسله خان (206 قبل از میلاد – 220 میلادی ) مشاهده می شود. جنگل سنگی برای تحقیق توسعه سیاسی اقتصادی و فرهنگی سلسله های چین و تغییرات مراسم تشییع جنازه نقش بی بدیلی ایفا می کند . این سه محل در جهان شهرت دارد و میراث فرهنگی و میراث طبیعی با ارزش است. دراین ناحیه 17 هزار درخت باستانی دیده می شود. سال 1994 این سه محل به عنوان میراث فرهنگی جهانی در کمیته میراث جهانی ثبت شده است.

The_Temple_of_Yan2a

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *