کاپادوکیا: ۱۰ کاری که باید انجام داد و مکانی‌هایی که باید دید

تقریبا غیرممکن است که کسی درباره ترکیه و مکان‌های دیدنی این کشور صحبت کند و اشاره‌ای به کاپادوکیا نکند. همچنین غیرممکن خواهد بود که کسی به ترکیه سفر کرده اما کاپادوکیا را در فهرست مکان‌هایی که قصد بازدید از آنها را دارد، قرار نداده باشد. یکی از مهم­ترین مکان‌های دیدنی ترکیه که شهرتی جهان دارد و می‌توان آن را در فهرست پرطرفدارترین مکان‌های دیدنی جهان قرار داد.

src-81695-1416238657

کاپادوکیا مکانی است که تاریخ و طبیعت و خلاقیت‌های انسانی مانند بالون­‌های رنگارنگ دست‌دردست هم داده­‌اند تا برای مسافرین خود خاطرات و مناظری فراموش‌نشدنی خلق کنند.

47861

کاپادوکیا یکی از جواهرات تاریخی در ترکیه بوده و می‌توانید مطمئن باشید که توسط غنا­ی تاریخی و فرهنگی که در آنجا وجود دارد شگفت‌زده خواهیدشد. از خرابه‌های رو به زوال، موزه‌ها و بناهای تاریخی معروف گرفته تا چشم‌اندازهای طبیعی دست‌نخورده و تحسین‌برانگیز طبیعتی که در آن وجود دارد، کاپادوکیا رویای هر مسافر ماجراجو و بی­‌باکی است.

Cappadocia.original.3081

پارک ملی گورمه (Goreme National Park)

اگر می‌خواهید هنگام سفر به ترکیه، از پارک ملی گورمه نیز بازدید کنید، حتماً مطمئن شوید که آن را در صدر فهرست مکان‌­های دیدنی خود قرار داده باشید. کل این پارک دارای مجموعه‌ای نفیس از کلیساهای قدیمی، غارها و بناهای تاریخی است که می‌توانید کاملاً آزادانه در آن­ها پرسه بزنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از سفر به این پارک زیبا، یک کتاب راهنما بخرید یا این‌ که در یکی از تورهای موجود ثبت‌نام کنید تا مطمئن شوید که هیچ‌کدام از نقاط دیدنی این پارک را از دست نخواهید داد.

2eede6de-b4f8-4bf7-9cfd-2ded7e209798-1-Goreme-National-Park

خانه‌های دست­‌کند و غارمانند کاپادوکیا (Cappadocia Cave Dwellings)

شباهت بسیار عجیبی بین این شهر و هلمزدیپ (Helms deep) ارباب حلقه‌ها وجود دارد و کاپادوکیا به شهر غارها­ی دست­‌کند معروف است. خانه‌ها و سکونت‌گاه‌های بسیاری سراسر شهر وجود دارد که تمامی بازدیدکنندگان را مجذوب خود می‌سازد. برخی از خانه‌ها و اقامتگاه‌هایی که شما می‌توانید به آن‌ها سر بزنید، دست‌نخورده و بی‌عیب هستند. هر کدام از این مکان‌های دست­‌کند کاربری‌های متفاوتی دارد که می‌توان به مواردی چون کلیسا، موزه‌های نقاشی‌شده، منزل‌ مسکونی و حتی هتل اشاره کرد. اگر از روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی دیدن کرده باشید، به خوبی متوجه خواهیدشد درباره چه موضوعی صحبت می‌کنیم، هرچند این غارهای دست‌کند در کاپادوکیای ترکیه از تعداد و  وسعت بیشتری نسبت به روستای کندوان ایران برخوردار است.

4bceb574-988f-4d4b-80e8-66bab8ddb056-2-Cappadocia-Cave-Dwellings

بالون‌های پروانه‌ای (Butterfly Balloons)

کاپادوکیا به خاطر وجود بالون‌های هوای گرم بسیار مشهور و معروف شده‌است. شرکت‌های بسیاری در این ناحیه وجود دارند که به شما فرصت پرواز بر فراز کوه‌ها و دره‌های زیبا را می‌دهند و خوب است که بدانید بالون پروانه‌ای شهرت جهانی دارد. افرادی که این بالون‌ها را هدایت می‌کنند، بسیار حرفه‌ای هستند و می‌توانند بهترین و ایمن‌ترین سفر و تجربه‌ی پرواز را در اختیار شما قرار دهند. اگر برایتان امکان داشت، سعی کنید پرواز با بالون خود را در زمان غروب و یا طلوع خورشید برنامه‌ریزی کنید، چون فقط تحت این شرایط مطمئن خواهید بود که مناظری را مشاهده می‌کنید که تا آخر عمر خود فراموش نخواهید کرد. اگر هم اهل عکاسی هستید، امکان ثبت تصاویر بی‌نظیری را به دست خواهیدآورد.

aaaef8f6-14e3-4e5e-9f29-1b4454913ac0-3-Butterfly-Balloons

فروشگا‌ه­‌های خرید سوغاتی (Gift shops)

در این ناحیه فروشگاه‌های خرید هدیه‌ی (سوغاتی) بسیاری وجود دارد که صنایع‌دستی باکیفیت ترکیه را برای فروش عرضه می‌کنند. با خرید این سوغاتی‌ها هیچ‌وقت سفر خود به کاپادوکیا را فراموش نخواهید کرد و البته به عزیزان خود که در این سفر با شما همراه نبودند هم ثابت می‌کنید که به یادشان بوده‌اید. کارت‌پستال، طلا و جواهرات و همچنین چشم،آبی مشهور (همان «گز» که به عنوان چشم‌نظر و دورکردن چشم‌زخم و تنگی نظر به کار می‌رود) مواردی است که به خوبی در ترکیه یافت می‌شوند، هرچند در ایران نیز چشم نظرهای بسیاری برای خریدن وجود داشته باشند اما شاید نسخه ترکیه­‌ای آن نیز خالی از لطف نباشد. اصلاً شک نکنید و یکی از این سوغاتی‌ها را بخرید و همراه خود به منزل بیاورید.

32332373-a6d6-40b9-9b6f-e1f10cc9879c-4-Gift-Shops

شهر زیرزمینی درینکویو (Derinkuyu Underground City)

این شهر زیرزمینی دارای بیش از ۸ طبقه از سنگ‌های زیرزمینی و حفاری‌شده است. برخی از افراد معتقدند که زمانی میزبان بیش از ۲۰ هزار نفر بوده اما امروزه تنها برای بازدید عموم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف اصلی از ساخت این جامعه‌ی زیرزمینی بسیار بزرگ، ساخت پناهگاهی برای در امان ماندن از حمله دشمنان در قرن‌های پیش بوده‌است. شما می‌توانید از کلیساها، اتاق‌های ملاقات، اتاق‌های نگهداری و تمامی فضاهای ضروری موجود بازدید کنید. برای شما خواننده گرامی این مقاله ابرآسا جالب خواهد بود که بدانید شاید بتوان این شهر را با شهر زیرزمینی نوش‌­آباد (در نزدیکی کاشان) مقایسه کرد.

13290bd5-fae2-4f46-a137-e74d1312c440-5-Derinkuyu-Underground-City

صومعه­‌سرای سلیمه (Selime Monastery)

این صومعه‌­سرا در نگاه اول از کوه‌های اطرافش قابل‌ تشخیص نیست. صومعه‌ی سلیمه هنوز هم بنایی است که به خوبی در دل سنگ‌های آتش‌فشانی حفاری‌شده و ماهیت واقعی خویش را در آن پنهان کرده‌است، شاید هدف سازندگان آن نیز همین بوده تا برای حفاظت بیشتر از دوردست قابل رویت نباشد. این بنای دست­‌کند برای عبادت ساخته شده بود و هنوز هم حاوی بسیاری از آثار باستانی است که در گذشته به عنوان مناسک مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفت. همچنین بسیاری از نقاشی‌های باستانی روی دیوارهای آن وجود دارد؛ بنابراین بازدید از این مکان روحانی و جذاب را نباید از دست بدهید.

9ae1b880-d8ae-43a0-a747-d0d9bd8f4895-6-Selime-Monastery

دره‌ی رز (Rose Valley)

همان‌طور که از نامش پیداست، دره‌ی رز دره‌ای وسیع و سنگی است که تا جایی که چشم کار می‌کند، گسترده شده‌است. این دره برای گرفتن عکس‌های عالی بسیار ایده‌آل است، همچنین از آب‌وهوای بسیار خوبی بهره می‌برد که شما می‌توانید از آن نهایت لذت را ببرید. به طرز شگفت‌انگیزی می‌توانید در میانه‌ی این دره یک کافه‌ی کوچک را پیدا کنید که با انرژی خورشیدی کار می‌کند و برای رفع خستگی و تجدید قوا  می‌توانید لحظاتی را در آن سپری کنید.

d3fab2f8-49be-460f-8fa4-796e410edb65-7-Rose-Valley

قلعه یوچی‌سار (Uchisar Castle)

اولین جاذبه‌ای که این قلعه برای بیننده فراهم می‌کند، دید بسیار زیبا به تمامی قسمت‌های کاپادوکیا خواهد بود. البته شما زمانی که به بالای قلعه برسید، می‌توانید از مناظر زیبای آن نهایت لذت را ببرید. پس باید کمی سختی پیاده‌روی در شیبی ملایم را به جان بخرید. هنگامی که به بالای این قلعه زیبا برسید، ترکیه را نه تنها به خاطر گذشته بسیار شگفت‌انگیزش بلکه به خاطر وجود منطقه‌ای جغرافیایی و طبیعتی شگفت‌انگیز تحسین خواهد کرد.

8dbd95dc-f343-4b3e-8345-c692777bf418-8-Uchisar-Castle

دودکش‌های جن و پری (Fairy Chimneys)

حتما نفس شما هم با دیدن این صخره‌های طبیعی باورنکردنی بند خواهد آمد. این صخره‌ها و سنگ‌ها به خاطر فرسایش آتش‌فشانی و سپس توسط باد و باران به این شکل درآمده‌­اند. داستان‌ها و افسانه‌های بسیار زیادی در مورد این سنگ‌ها وجود دارد که اگر از تور استفاده کردید، از راهنمای تور بخواهید تا آ­ن­ها را برای شما نقل کند، هر چند این داستان‌ها برای افزودن به زیبایی این مناطق در طول قرن‌­ها ساخته شده‌اند و شما خیلی هم آن­ها را باور نکنید.

b45b1b36-0541-445a-b382-46522652e542-9-Fairy-Chimneys

پاسابگ (Pasabag)

آخرین مورد در لیست ما که در این مقاله ابرآساقرار دارد، نشانه‌ای تاریخی- طبیعی و بسیار زیبا است. شاید به عنوان محبوب‌ترین مکان‌­هایی که در کاپادوکیا وجود دارد بتوان از دودکش‌­های جن و پری، تشکیل صخره‌های سنگی، پوشش گیاهی و جانوری بومی منطقه و آب و هوای عالی ترکیه نام برد اما پاسابگ نیز مقصدی عالی برای بازدیدی کوتاه خواهد بود. زمانی که به این ناحیه سفر می‌کنید، حتماً یک کفش راحت یا حتی دمپایی با خود به همراه داشته باشید، هرچند گذر از کشور ترکیه مانند کشورهای آمریکای جنوبی با دمپایی راحت نخواهد بود اما برای بازدید از این مکان کفش راحتی بسیار راهگشا است.

379a4d0a-98aa-4387-a70c-6e2852976273-10-Pasabag

[showhide type=”pressrelease”] کجارو
[/showhide]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *