مکان های گردشگری که به زودی زیر آب می روند(اپرای سیدنی)

دانشمندان و محققان به صورت گروهی به این اصل اعتقاد دارند که به زودی گرم شدن زمین باعث ذوب کردن لایه های عظیمی از یخچال های قطبی خواهد شد و آب دریاها و دریاچه ها تا حد زیادی بالاتر خواهد آمد.

این بالا آمدن آب سبب می شود آثار تاریخی زیادی نابود شوند و زیر آب روند. ما در مقاله هایی چند نمونه از این آثار را به شما معرفی می کنیم.

 

تالار اپرای سیدنی

طراحی و ساخت این بنا در سال ۱۹۷۳ توسط معمار دانمارکی به نام یورن اوتزن به پایان رسید و توسط ملکه الیزابت دوم رونمایی شد. یورن اوتزن در سال ۲۰۰۳ به خاطر همین شاهکار خود برنده جایزه ی معماری پریتزکر شد. این جایزه برابر با جایزه ی نوبل در رشته ی معماری است. این بنای کم نظیر، به صورت یکی از آثار تاریخی درآمده و در ژوئن سال ۲۰۰۷ نام آن در زمره ی آثار هنری ارزشمند در لیست بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی جهانی ثبت شد.

Beautiful-sydney-opera-house

sydney

 

مشکلات زیادی در طراحی و ساخت این بنا وجود داشت، اما در نهایت خانه ی اپرای سیدنی به سمبل استرالیا در جهان بدل شد و به قول اوتزن این بنا نه تنها نماد یک شهر، بلکه نماد یک کشور و یک قاره است. بیش از نیمی از توریست هایی که از کشورهای آمریکا، چین، انگلستان و نیوزیلند به استرالیا سفر می کنند انگیزه ی سفر خود را بازدید خانه ی اپرای سیدنی ذکر کرده اند. این بنا سالانه ۱.۴ میلیون نفر را به استرالیا می کشاند.

Foyer_of_Opera_Theatre,_Sydney_Opera_House,_jjron,_03.12.2010

Sydney.Opera.House.original.4307

 

این سالن عمارتی زیبا، بلند و صدف مانند است که روی پیش رفتگی‌ای در آب قرار گرفته و با بندر شهر سیدنی بسیار هماهنگی دارد. خانه ی اپرا شامل پنج سالن تئاتر، پنج سالن تمرین نمایش، دو سالن اصلی، چهار رستوران، شش بار و تعداد زیادی فروشگاه است. گفتنی است که پوسته ی حلزونی شکل آن شامل یک میلیون و ۵۶ هزار تکه سنگ‌ گرانیت سوئدی می‌شود.

sydney_opera_house_2

THE SYDNEY OPERA HOUSE -  2010 - Sydney, Australia  - Photograph by: JACK ATLEY / www.jackatley.com -  for The Sydney Opera House - PICTURE MUST NOT BE SOLD FOR ANY COMMERCIAL SALE WITHOUT EXPRESS WRITTEN PERMISSION BY JACK ATLEY - www.jackatley.com

این ساختمان نه تنها بندر استرالیا را مزین کرده، بلکه به کل خط آسمان شهرسیدنی زیبایی بخشیده است. ایده ی اوتزن این بود که ساختمانی بسازد که آینه ی تمام نمای بادبان های کشتی ها، امواج اقیانوس و نماد واضحی از صدف های دریایی باشد. ساختمان اپرای سیدنی به دلیل آکوستیک قوی آن که امواج صوتی را در کمتر از ۲ ثانیه مستهلک می کند شهرت دارد.

sydney_opera_house_at_sunset

Sydney_Opera_House_Sails

 

این ساختمان از یک سو تداعی کننده ی صدف های بندر سیدنی است و از سوی دیگر طرحی بدیع برای یک مجموعه ی عظیم از سالن های اجتماعات برای برگزاری انواع گردهمایی ها، مراسم هنری و جشنواره های تئاتر و موسیقی می باشد. سقف متشکل از قوس های نامنظم که در اولین نگاه امواج آرام و درخشان سواحل سیدنی را تداعی می کند و اکنون نماد شهر سیدنی و قاره ی استرالیا بشمار می رود و می توان آن را «چشم قاره ی استرالیا به سوی جهان خارج» توصیف کرد.

Sydney-Opera-House-5

Sydney-Opera-House-14

 

تمامی قوس های متشکل از پوسته های بتنی از نمای ورودی به بندر سیدنی کاملا شبیه به چشم هایی است که به سوی جهان خارج گشوده شده است. برای امکان ساخت چنین سقفی، اوتزن مجموعه ای از محاسبات سخت و پیچیده ی سازه ای را برای پوسته ی سقف و قطعات پوششی آن انجام داد که در نتیجه فرم پوسته ها به شکل سطوحی مشتق از هندسه ی یک کره به شعاع ۷۵ متر تعیین شد. تالار اپرا، سالن نمایش و کنسرت و نیم طبقه ها همه زیر پوشش سقف پوسته ای به بلندی ۶۰ متر سازماندهی شد.

Sydney-Opera-House-40-years-2-1024x682

sydney-opera-house-australia

 

پوشش سقف های کروی شکل بنا از کاشی های گرانیتی ساخت کشور سوئد است که شامل دو رنگ سفید براق و کرم مات در حدود یک میلیون و پنجاه و شش هزار قطعه است. فضاهای داخلی بنا نیز بتنی اجرا شده که توسط چوب های تخته چند لایه که از مصالح بومی می باشد جهت زیبایی و آکوستیک شدن پوشیده شده است. یکی از ویژگی های این بنا استفاده از مصالح بومی است. ماده ی اصلی ساخت بنا بتن است. از چوب همان منطقه برای آکوستیک کردن بنا استفاده شده است.

Sydney-Opera-House-ultra-HD

Sydney-Opera-House-Wallpaper-HD

 

ساختمان دارای دیوار های شیشه ای است و حدود ۶۲۳۵ متر مربع شیشه در آن بکار رفته است. دیوار های سالن کنسرت و سایر سالن های اپرا توسط تخته چند لایی پوشانده شده است. پله ها و کف هم توسط چوب سخت تیره پوشانده شده است. سقف سالن تئاتر و سینما را به جهت تمرکز بیننده ها بر روی سن و پرده مشکی رنگ آمیزی کردند.

trey-ratcliff-sydney-opera-house-australia-sunrise3-X2

THE SYDNEY OPERA HOUSE -  2010 - Sydney, Australia  - Photograph by: JACK ATLEY / www.jackatley.com -  for The Sydney Opera House

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *