پارک کوهی ویتوشا در بلغارستان(صوفیه)

پارک کوهی ویتوشا

پارک ملی ویتوشا صوفیه قدیمی‌ترین پارک طبیعی بلغارستان و شبه‌جزیره بالکان، و یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری صوفیه به شمار می‌رود. در اکتبر سال 1934 ویتوشا به‌عنوان پارک ملی به ثبت رسید و در سال 2000 نیز در فهرست آثار طبیعی بلغارستان قرار گرفت. ویتوشا درواقع ماسیفی کوهستانی است چسبیده به شهر صوفیه، و همچنین مکانی فوق‌العاده برای پیاده‌روی، کوه‌نوردی و اسکی، البته در روزهای سرد زمستانی. البته راه‌های ساده‌تری مانند استفاده از تله‌کابین هم برای صعود از این کوه و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعی ویتوشا پیش رویتان وجود دارد. این پارک ملی در بیشتر عکس‌هایی که از چشم‌انداز صوفیه گرفته می‌شود جا خشک کرده‌است.

hp photosmart 720

1280px-Vitosha_platoto

4538886164

 

کوه‌های ویتوشا بر اثر فعالیت‌های آتش‌فشانی و پس‌ازآن با جابه‌جایی لایه‌های سنگ‌های گرانیتی شکل‌گرفته‌اند. ویتوشا به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود که تمامی آن‌ها در نقطه‌ای مرتفع به نام قله‌ی سیاه به هم می‌رسند. قله‌ی سیاه یکی از ده نقطه‌ی بالای 2000 متر کوه‌های ویتوشا است.

Hiking-to-golden-bridges-vitosha-14

Th2file_3636

Th2file_7029
از روزگاران قدیم و از دوره تراکیان‌ها تا به امروز همیشه جمعیت زیادی در دامنه‌های ویتوشا در حال امرارمعاش بوده‌اند. در چهار هزار سال گذشته همواره زندگی این مردم به کوه‌های هم‌جوارشان وابسته بوده است. در سال 1935 و در بالاترین نقطه ویتوشا یک ایستگاه هواشناسی راه‌اندازی شد که هنوز هم در این نقطه مشغول به کار است. بخشی از این ایستگاه به استراحتگاه کوهنوردان تبدیل‌شده است. پایگاه اصلی گروه نجات کوه ویتوشا نیز در این ایستگاه مستقر است.

Th2file_7038

Th2file_8614

Vitosha

 

نوشته‌های تاریخی نشان می‌دهند که تا همین چند قرن پیش کوه ویتوشا بخشی از “جنگل بزرگ بلغارستان” بوده است. امروزه جنگل کاج‌های طبیعی تنها در بخشی از جنگل‌های حفاظت‌شده بیستریتسا  و در حوالی پل طلایی به چشم می‌خورند. پدیده شگفت‌انگیز پل طلایی که با نام رودخانه سنگی نیز شناخته می‌شود نواری کشیده از تکه سنگ‌های کوچک و بزرگ است که در دامنه کوه به سمت پایین کشیده شده‌اند. پل طلایی تنها رودخانه سنگی منطقه نیست، اما بی‌شک بزرگ‌ترین آن‌هاست.

vitosha_picture

vitosha_mountain_in_bulgaria_y_by_snuupy

vitosha1_big

 

شرایط اقلیمی و گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه نیز به دلیل تغییرات زیاد ارتفاع بسیار متنوع و چشم نواز است. بنابراین پیاده‌روی و کوه‌نوردی در این پارک زیبا می‌تواند کلاسی آموزشی برای علاقه‌مندان به طبیعت باشد.

vitosha-tv04

витоша

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *